VIDEO: Pri zrútení tureckého nákladného lietadla zahynulo 37 ľudí

Pri zrútení tureckého nákladného lietadla na obytnú oblasť neďaleko medzinárodného letiska pri kirgizskej metropole Biškek zahynulo približne 32 ľudí. Foto: Twitter

Biškek 16. januára (TASR) - Turecká nákladná letecká spoločnosť ACT Airlines potvrdila, že blízko kirgizského hlavného mesta Biškek sa zrútilo dnes jedno z jej lietadiel typu Boeing 747. Havária pri medzinárodnom letisku Manas severne od Biškeku si podľa údajov kirgizského ministerstva pre mimoriadne situácie vyžiadala najmenej 37 mŕtvych.

Kirgizské ministerstvo dopravy pôvodne uvádzalo, že tzv. Jumbo Jet s päťčlennou posádkou patril spoločnosti Turkish Airlines - tá to však vzápätí poprela. Skutočný vlastník neskôr o havárii informoval prostredníctvom svojej internetovej stránky. Príčina zrútenia je podľa neho zatiaľ neznáma.

Nákladné lietadlo smerujúce z Hongkongu do Biškeku havarovalo v okolí cieľového letiska približne o 07.20 h miestneho času (02.20 h SEČ). Ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na zdroje v Kirgizsku uviedla, že stroj pravdepodobne minul pristávaciu dráhu a narazil do obytných domov tvoriacich osadu pri letisku.

Zničených bolo približne 15 budov a väčšinu obetí tvoria miestni obyvatelia. Medzi mŕtvymi je aj najmenej šesť detí. Pätnásť ľudí vrátane šiestich detí hospitalizovali s rôznymi zraneniami.

Spoločnosť ACT Airlines uvádza, že havarované lietadlo bolo vyrobené v roku 2003. Kirgizský minister dopravy podľa TASS vyhlásil, že zatiaľ sa nepodarilo zistiť, či minulo dráhu "pre technickú poruchu, alebo poveternostné podmienky".

Minister pre mimoriadne situácie medzitým potvrdil, že v čase pristávania bola na letisku Manas hmla, stav počasia však podľa neho nebol kritický.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu po dnešnej havárii zatelefonoval kirgizskému rezortnému partnerovi Erlanovi Abdyldajevovi, aby mu vyjadril svoju sústrasť, informoval Čavušoglov úrad v Ankare.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.