VIDEO: Vlani sme na Slovensku vyrobili vyše milión áut

Na archívnej snímke zamestnanci v montážnej hale automobilky Kia v Tepličke nad Váhom 3. apríla 2012. Foto: TASR / Pavol Ďurčo

Bratislava 17. januára (TASR) - Slovenský automobilový priemysel aj roku 2016 prekročil počtom vyrobených vozidiel miliónovú hranicu. Vlani sa v závodoch Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobilo viac ako 1,040 milióna automobilov. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii predstavitelia Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR. V roku 2015 sa v SR vyrobilo 1,038 milióna vozidiel.

Informovali zároveň, že podiel automobilov na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku dosiahol 44 %, pričom automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte SR podieľal 35 %. Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. Vlani si prvenstvo v tomto ukazovateli udržala SR počtom 191 vozidiel, priemer Európskej únie (EÚ) bol 40,8 vozidiel.

"Rok 2016 znamenal pre automobilový priemysel mierny rozvoj oproti roku 2015, čo sa týka absolútneho počtu vyrobených vozidiel. Dodržali sme, čo sme veľmi radi, hranicu 1 milióna vyrobených automobilov. Predpokladáme, že to bude v celkovom súčte o približne 40.000 až 50.000 automobilov viac," uviedol prezident ZAP SR Juraj Sinay. To podľa neho svedčí o tom, že "sila slovenských koncových výrobcov automobilov je stále na veľmi vysokej úrovni".

Aj registrácie nových osobných áut dosiali podľa ZAP v roku 2016 rekordné hodnoty. V kumulatívnom porovnaní registrácie vlani dosiahli 88.163 osobných vozidiel, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 13,09 %. "Nárast predaných áut znamená pre spoločnosť potvrdenie ekonomického rastu a kúpnej sily obyvateľov," doplnil Sinay.

V roku 2017 bude ZAP SR, okrem iných úloh, iniciovať diskusie a podporovať otázky spracovania analýzy dosahov digitalizácie priemyslu na zamestnanosť, spracovania štúdie potrieb rozvoja aplikovaného výskumu a vývoja, budovania výskumno-vývojových pracovísk aj u dodávateľov pre finálnych výrobcov automobilov a rozvíjania spolupráce medzi rôznymi odvetviami ekonomiky.

Aj v tomto roku by podľa Sinaya slovenský automobilový sektor chcel zaznamenať miliónovú úroveň vo výrobe automobilov. "Boli by sme veľmi radi, keby trend z roku 2016 pokračoval ďalej. Predpokladáme, že vývoj pôjde aj v roku 2017 opäť nad úrovňou 1 milióna vozidiel," dodal Sinay. Automobiloví výrobcovia by podľa jeho slov ocenili, keby sa v roku 2017 podarilo "rozbehnúť" rekvalifikácie a odborné vzdelávanie pracovníkov.

Združenie automobilového priemyslu SR vzniklo v júni 1993. Je dobrovoľným združením právnických osôb, momentálne zastupuje záujmy 187 subjektov. Je členom európskej asociácie výrobcov automobilov ACEA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.