Lavrov interpretoval slová Trumpa o zrušení sankcií inak ako analytici

Na kombosnímke ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov a novozvolený prezident USA Donald Trump. Foto: TASR/AP

Moskva 17. januára (TASR) - Moskva sa nedomnieva, že nový americký prezident Donald Trump sa pokúša spojiť zrušenie sankcií uvalených na Rusko so zmluvou o znížení počtu jadrových zbraní. Vyhlásil to dnes v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý tak reagoval na Trumpove výroky z rozhovoru pre denníky Sunday Times a Bild.

Lavrov na svojej výročnej tlačovej konferencii spresnil, že nechce tieto výroky interpretovať, ale "v jeho vete bol trochu iný význam", ako znie výklad väčšiny komentátorov a analytikov.

Podľa šéfa ruskej diplomacie Trump v prvom rade uviedol, že so sankciami voči Rusku "treba niečo robiť". Následne sa podľa Lavrova vyjadril, že ak je s Ruskom možné robiť užitočné veci, treba nájsť východisko z terajšej situácie. Za "užitočné" Trump považuje aj ďalšie kroky v oblasti jadrového odzbrojenia. "V tomto som ja nevidel návrh na odzbrojenie výmenou za zrušenie sankcií," uviedol Lavrov.

Ruský minister zahraničných vecí sa vyjadril, že jadrové zbrojenie, strategická stabilita a jadrová a strategická rovnováha tvoria jednu z kľúčových tém vo vzťahoch medzi USA a Ruskom. Obnovenie dialógu v tejto sfére je preto pre Rusko prioritou, zdôraznil Lavrov.

Dodal, že ak sú prezident Trump a jeho vláda skutočne pripravení spoločne s Ruskom hľadať spôsoby riešenia spoločných problémov a hrozieb, Rusko bude reagovať ústretovo. Lavrov pritom spresnil, že táto ústretovosť Ruska nezávisí od toho, kto stojí na čele tej-ktorej krajiny.

"Sme pripravení spolupracovať so všetkými, ktorí sú pripravení konať na základe rovnosti a vzájomnej výhodnosti," vyhlásil Lavrov. Informoval, že Moskva je pripravená obnoviť dialóg s USA o strategickej stabilite, keď sa Trumpova vláda ujme funkcií.

Lavrov na dnešnej tlačovej konferencii taktiež informoval, že v uplynulých týždňoch navrhovala Rusku obnovenie dialógu o strategickej stabilite aj odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu. Uviedol, že sa v tejto veci uskutočnilo stretnutie, avšak ďalšie rokovania bude viesť Trumpova vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.