Europarlament si zvolí nového predsedu, ktorý nahradí Nemca M. Schulza

Europarlament, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Štrasburg/Brusel 17. januára (TASR) – Europoslanci si dnes v tajnom hlasovaní zvolia nového predsedu Európskeho parlamentu (EP). O post sa uchádza šesť kandidátov, keďže líder liberálov Guy Verhofstadt stiahol kanditúru. Favoritom je kandidát najväčšej Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonio Tajani.

Plenárne zasadnutie bude až do zvolenia nového predsedu EP viesť odchádzajúci šéf europarlamentu Martin Schulz. Zvíťazí kandidát, ktorý v tajnom hlasovaní získa nadpolovičnú väčšinu všetkých platných hlasov europoslancov. Výsledok prvého kola by mal byť známy o 11.30 h.

Ak sa to nepodarí ani jednému kandidátovi v prvom kole, voľba sa zopakuje. Ak ani z druhého, prípadne ani z tretieho kola voľby nevzíde víťaz, do štvrtého kola voľby postúpi dvojica kandidátov, ktorí získali najväčší počet hlasov v treťom kole. V prípade "remízy" vo štvrtom kole sa stane predsedom starší z dvojice kandidátov.

Zámer uchádzať sa o predsednícky post potvrdilo sedem kandidátov z rôznych politických skupín v EP. Najpočetnejší ľudovci na funkciu navrhli bývalého talianskeho eurokomisára Antonia Tajaniho, za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov kandiduje rovnako Talian a zároveň predseda skupiny Gianni Pittella.

Tretia najväčšia skupina v EP, Európski konzervatívci a reformisti, na funkciu navrhli Helgu Stevensovú. Líder Aliancie liberálov a demokratov za Európu Guy Verhofstadt nakoniec svoju kandidatúru stiahol. Z menších skupín v EP kandidujú Eleonora Forenzaová, Jean Lambertová a Laurenţiu Rebega.

Ďalšie nominácie môžu predložiť politické skupiny alebo minimálne päť percent všetkých poslancov EP (najmenej 38 europoslancov) pred prvým, druhým, prípadne tretím kolom hlasovania.

Kandidáti na predsedu europarlamentu prehovorili pred prvým kolom hlasovania

Pred prvým kolom voľby predsedu Európskeho parlamentu (EP) dnes jednotliví kandidáti predniesli krátke príhovory. Kandidát ľudovcov Antonio Tajani zdôraznil svoje skúsenosti v európskych inštitúciách a priblíženie Európskej únie k občanom. Kandidujúci socialista Gianni Pittella v prípade víťazstva prisľúbil odvážnejšiu Európu a silnejší europarlament.

"Potrebujeme predsedu so skúsenosťami, ja som ich 23 rokov v inštitúciách nazbieral dosť," uviedol kandidát najväčšej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani. V pozícii predsedu europarlamentu by chcel dosiahnuť demokratickejšiu Európu, ktorá bude bližšie k ľuďom a nie zatvorená v "slonovinovej veži". Tajani pripomenul, že sa vzdal státisícovej renty, ktorá mu ako bývalému eurokomisárovi prislúcha.

Europslanec a kandidát na predsedu Európskeho parlamentu za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov Talian Gianni Pittella reční pred začiatkom tajného hlasovania nového predsedu EP v Štrasburgu 17. januára 2017. Foto: TASR/AP

"Kandidujem, pretože chcem priniesť odvážnejšiu Európu a silnejší Európsky parlament," povedal vo svojej reči líder druhej najsilnejšej skupiny, Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Gianni Pittella, ktorý rovnako kandiduje na predsednícky post. Avizoval, že v pozícii predsedu EP by podporil slobodný prejav každého názoru, rovné zastúpenie pohlaví v orgánoch europarlamentu a transparentnosť inštitúcie.

Hluchonemá kandidátka skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov Helga Stevensová v znakovej reči uviedla, že symbolizuje zmenu a "aj najväčšie výzvy môžu byť prekonané tvrdou prácou".

Ľudovci a liberáli v europarlamente vytvorili koalíciu, podporujú Tajaniho

Líder Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt odstúpil z boja o post predsedu Európskeho parlamentu (EP) a podporil kandidáta Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonia Tajaniho. Ľudovci tým získali ďalšie nevyhnutné hlasy a ich kandidát má otvorenú cestu k víťazstvu. Obe strany vytvorili v europarlamente novú koalíciu.

V Európskom parlamente sa zmenilo rozloženie síl. Koalíciu socialistov a ľudovcov, ktorá sa rozpadla pre spory o nástupcu odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza, nahradila dohoda o novej koalícii, ktorú vytvorili najpočetnejší ľudovci (EĽS) s liberálnou skupinou (ALDE). Súčasťou dohody je aj spoločná podpora kandidáta na predsedu EP Antionia Tajaniho.

"Európska ľudová strana vždy preferovala prístup založený na partnerstve a toho sa naďalej držíme. Chceme spoločne Európanom prinášať výsledky a zaistiť stabilitu Európy. Naše partnerstvo je založené na reformách a vôli dosahovať výsledky. Pozývame všetky proeurópske sily, aby s k nám pridali," uviedol predseda ľudovcov Manfred Weber.

Liberáli a ľudovci chcú v EP podporovať rast, stabilitu, udržateľný rozvoj a investície vrátane obchodných dohôd. Kladú dôraz aj na ochranu životného prostredia a implementáciu parížskej klimatickej dohody.

Na snímke Antonio Tajani. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

"Toto je prvý dôležitý krok pri budovaní proeurópskej koalície, ktorá zreformuje a posilní Úniu, čo je nevyhnutné. S Trumpom, Putinom a ďalšími výzvami, ktorým Európa čelí, je kľúčové, aby sme pri jej reformovaní spolupracovali," uviedol líder liberálov Verhofstadt.

Obe politické skupiny v EP sú za Úniu založenú na hodnotách. Preto podporujú vytvorenie stáleho mechanizmu, ktorý bude slúžiť na sledovanie dodržiavania demokratických princípov, právneho štátu a základných práv v členských štátoch.

Nová koalícia podporuje užšiu obrannú spoluprácu v rámci Únie a je za posilnenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá chráni vonkajšie hranice EÚ a bráni nelegálnej migrácii.

V otázke brexitu sa obe skupiny zhodli na tom, že Európsky parlament by sa mal zúčastňovať priamo na rokovaniach so Spojeným kráľovstvom o odchode zo spoločenstva. Podmienili tým schválenie vyrokovanej dohody o brexite. V súčasnosti má EP prostredníctvom svojho predstaviteľa Verhofstadta sľúbený prístup iba na prípravné stretnutia, nie na samotné rokovania s Londýnom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.