Rezort pôdohospodárstva už pripravuje Národný potravinový katalóg

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 18. januára (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) SR spustilo prípravy na Národnom potravinovom katalógu. Katalóg bude ponúkať verejným obstarávateľom, nakupujúcim potraviny za štátne financie, čerstvé produkty vo vysokej kvalite, s garantovanými výživovými hodnotami, vysokou flexibilitou dodávok a za primerané ceny. Informoval o tom dnes hovorca MPRV Vladimír Machalík.

"Zvýšenie možností dodávania potravín v regiónoch výraznou mierou prispeje ku skráteniu dodávateľského reťazca, obnove a ozdraveniu dodávateľsko-odberateľských vzťahov a umožní lokálnym producentom potravín a poľnohospodárskych výrobkov uchádzať sa priamo o zákazky z verejných zdrojov. Zároveň zákazníci budú môcť konzumovať kvalitné regionálne potraviny," uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná.

MPRV spustilo prípravy katalógu a spolupracuje pri nich s ďalšími orgánmi štátnej správy a poľnohospodárskej samosprávy. Okrem už spomenutých výhod, ako je zvýšená kvalita stravovania, obnova vzťahov medzi dodávateľmi v regiónoch, vylepšenie fungovania trhu s čerstvými potravinami sa vďaka katalógu zníži aj záťaž na životné prostredie, a to zohľadnením vzdialeností a skrátením logistických trás.

Národný katalóg bude zostavený z ponuky potravín obstaraných MPRV SR, ktoré sú pre slovenské potravinárstvo a poľnohospodárstvo najvýznamnejšie. Tvoriť ho bude približne 30 komoditných skupín a 180 podskupín potravinárskych výrobkov. Ide napríklad o kategóriu hydiny, mlieka, vajec, mliečnych a mäsových výrobkov, pekárenských a mlynárenských výrobkov, cukru, medu, nápojov, ovocia a zeleniny (v čerstvom a spracovanom stave), tukov a olejov.

Aktualizovať sa bude na základe mesačných, kvartálnych a ročných termínov. Vyberať si z neho budú môcť školské jedálne v materských, základných a stredných školách, štátne nemocnice, armáda, väznice, policajný zbor, inštitúcie štátnej a verejnej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.