D. Fischer: Trump chce pristupovať k svetovej politike ako biznismen

Donald Trump. Foto: TASR/AP

Bratislava 21. januára (TASR) – Inauguračný prejav nového amerického prezidenta Donalda Trumpa bol najkratším od čias Jimmyho Cartera. Z republikánov mal porovnateľnú dĺžku naposledy Theodore Roosevelt pred viac ako sto rokmi. Pre TASR to uviedol analytik zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Dušan Fischer.

"Prejavy určite nie sú Trumpovou silnou stránkou. Z hľadiska obsahu aj formy išlo prakticky o kratšiu verziu jeho prejavu na nominačnom sneme v lete. Tie isté témy, tie isté emócie, tie isté gestá," konštatoval analytik.

Z pohľadu zahraničnej politiky bol podľa neho prejav veľmi izolacionistický. "Je vidno, že Trump chce pristupovať k svetovej politike ako biznismen a pozerá predovšetkým na svoj, respektíve americký prínos," uviedol Fischer.

V oblasti domácej politiky išlo podľa analytika opäť o tie isté frázy, v rámci ktorých sľúbil, že svojich voličov nikdy nesklame a že Amerika bude odteraz vyhrávať.

"Prejav bol inak veľmi vágny, nespomenul menšiny, okrem Afroameričanov. Nebol to konzervatívny ani republikánsky prejav, ale prejav populistický, všetko sľubujúci a nič nehovoriaci," dodal.

Donald Trump zložil v piatok (20. 1.) slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 45. prezidentom Spojených štátov amerických. Nový americký prezident začal svoj prvý prejav poďakovaním: "Ľudia z celého sveta, ďakujem vám!" Trump sa ďalej poďakoval svojmu predchodcovi Barackovi Obamovi a jeho manželke Michelle za to, ako mu pomohli pri preberaní tejto funkcie. Obaja boli podľa neho "úžasní".

"Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť vám, verejnosti, americkému ľudu," odkázal Trump americkým občanom.

"My, občania Ameriky, sa teraz zúčastňujeme úsilia znovu vybudovať našu veľkú krajinu," pokračoval. "Áno, v ceste budú stáť prekážky a nastanú aj ťažké obdobia," pripustil s tým, že "svoju prácu dotiahneme do konca". Spoločne budeme určovať smer Ameriky veľa ďalších rokov, konštatoval Trump a dodal: "Skončila sa éra prázdnych slov".

Trumpovi pri písaní približne 20-minútového prejavu pomáhalo niekoľko poradcov vrátane Stephena Millera, Kellyanne Conwayovej, Reincea Priebusa a Stevena Bannona. Prezidentov tím však trvá na tom, že väčšinu príhovoru si Trump písal sám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.