Rok 2016 bol v spoločnosti JAVYS najbezpečnejším od roku 2006

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 30. januára (TASR) - V roku 2016 zaznamenala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a. s., (JAVYS) 214 dní bez pracovného úrazu, čo je od jej vzniku, teda od roku 2006, najvyšší počet dní bez úrazu. Uviedla to dnes hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

"Vlani sa v spoločnosti JAVYS, a. s., nezaznamenal žiadny registrovaný pracovný úraz, ani choroba z povolania. Zaznamenali sa dva evidované pracovné úrazy a jeden evidovaný pracovný úraz pracovníka dodávateľskej organizácie. V uplynulom roku sa na jadrových zariadeniach JAVYS neevidoval žiadny požiar," spresnila.

Na základe výsledkov hlavných ukazovateľov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) a ochrany pred požiarmi bol podľa Žiakovej rok 2016 štatisticky najlepším rokom spoločnosti JAVYS za sledované obdobie rokov 2006 až 2016.

Zdôraznila, že jedným z hlavných ukazovateľov, ktorý o stave bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v spoločnosti poskytuje ucelený obraz je ukazovateľ pracovnej úrazovosti zamestnancov spoločnosti, ako aj ukazovateľ úrazovosti zamestnancov dodávateľských organizácií, ktorý zároveň poskytuje obraz o riadení dodávateľov.

"V oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je hlavnou úlohou zisťovať ohrozenia a nebezpečenstvá, monitorovať zistené skutočnosti a v čo najväčšej miere ich eliminovať. Za účelom skvalitnenia pracovných podmienok a zefektívnenia produktivity a kvality práce spoločnosť kladie na systém bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci veľký dôraz. Najmä na preventívne opatrenia, pravidelné hodnotenia stavu BOZP a zapájanie sa zamestnancov do systému," podčiarkla.

Jadrové zariadenia sa podľa hovorkyne počas roku 2016 prevádzkovali bez porušenia limitov a podmienok pre ich bezpečnú prevádzku, respektíve vyraďovanie, v súlade s platnou a aktuálnou bezpečnostnou dokumentáciou schválenou dozornými orgánmi SR. "V predpísaných intervaloch sa vykonávalo hodnotenie bezpečnosti prevádzky jadrových zariadení spoločnosti JAVYS prostredníctvom prevádzkových ukazovateľov bezpečnosti," doplnila.

Dosiahnuté hodnotenia podľa nej potvrdili profesionálnu prácu personálu a vysokú spoľahlivosť technologických zariadení. Požiadavky legislatívy SR a dozorných orgánov pre jadrovú bezpečnosť boli splnené pre všetky jadrové zariadenia, ktoré spoločnosť prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.