Prírodovedec z košickej UPJŠ už pracuje na expedícii v Antarktíde

Ilustračné foto. Foto: antarcticstation.org

Košice 30. januára (TASR) - Vedecká expedícia pod záštitou Masarykovej univerzity (MU) v Brne, na ktorej sa partnersky spolupodieľa aj Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, sa bezpečne dopravila na polárnu stanicu Johanna Gregora Mendela, ktorá je účelovým pracoviskom MU v Brne. Aktuálne je už polárna stanica v plnej prevádzke a prírodovedci sa venujú práci v teréne, najmä odberu vzoriek prírodnín a zberu údajov, ktoré zaznamenávali vedecké prístroje počas poslednej sezóny. Informovala o tom dnes hovorkyňa UPJŠ v Košiciach Mária Hrehová.

"Ďalšie informácie o priebehu expedície plánujeme poskytnúť v nasledujúcich týždňoch, v závislosti od časových možností jednotlivých skupín, ktoré pracujú v náročnom teréne a nízkej pocitovej teplote sedem dní do týždňa, a kvality internetového pripojenia stanice so zvyškom sveta," uviedol slovenský účastník expedície - profesor Martin Bačkor z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

Prírodovedci najprv po zdĺhavom čakaní 20. januára odleteli z mesta Río Gallegos v južnej Patagónii na vojenskom lietadle Hercules C-130 na argentínsku polárnu stanicu Marambio. "Skorší odlet nebol možný, pretože sa nad Weddellovým morom viac ako desať dní nachádzala veľmi málo pohyblivá tlaková níž, s priemerom viac ako 1000 kilometrov. Let mal medzipristátie v meste Ushuaia, ktoré sa niekedy príznačne nazýva aj 'koncom sveta', pretože južnejšie je už len Antarktický kontinent," priblížil Bačkor.

Zo stanice Marambio na ostrove Seymour expedícia odletela vrtuľníkom Mi-171 Hip na vedľajší ostrov Jamesa Rossa, kde je česká polárna stanica. Tam už čakali ďalší štyria členovia expedície, ktorí sem priplávali na palube čílskeho ľadoborca niekoľko dní skôr.

"Dve hodiny po príchode hlavnej skupiny na stanicu prileteli aj zástupcovia medzinárodnej inšpekcie, prebiehajúcej pod záštitou Komisie pre ochranu životného prostredia Antarktídy, v rámci tzv. Antarktického zmluvného systému. Inšpekcia prebehla bez akýchkoľvek problémov, pričom stanica J. G. Mendela bola veľmi pozitívne hodnotená z hľadiska vysokej miery využívania obnoviteľných zdrojov energie a použitia moderných technológií," zhodnotil ďalej košický prírodovedec.

Na expedícii sa podieľajú vedci zo štyroch inštitúcií a troch štátov - MU v Brne, Karlovej univerzity v Prahe, UPJŠ v Košiciach a univerzity Erciyes v tureckom Kayseri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.