AFRICKÝ POHÁR NÁRODOV: Egypt je v semifinále prvýkrát od roku 2010

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Libreville 30. januára (TASR) - Egyptská futbalová reprezentácia sa prvýkrát od roku 2010 prebojovala medzi najlepšiu štvorku Afrického pohára národov. Rekordného sedemnásobného kontinentálneho šampióna posunul ďalej vo štvrťfinálovom dueli proti Maroku gól Mahmouda Kahrabu v 88. minúte.

Snívať o piatej trofeji môže aj naďalej 44-ročný brankár "faraónov" Essam El-Hadary, ktorý premiérovo triumfoval pred devätnástimi rokmi. V stredajšom semifinále si Egypt zmeria sily s Burkinou Faso. Druhé semifinálové meranie síl obstarajú o deň neskôr Kamerun s Ghanou.

Hráči Ghany majú opäť možnosť zabojovať o medailu na Africkom pohári národov. Štvrťfinálový úspech 2:1 nad DR Kongo priniesol krajine už šiestu účasť medzi elitným kvartetom za sebou, na celkové prvenstvo však čaká 35 rokov. O krok bližšie ju posunulo bratské duo Ayewovcov, najskôr sa Jordan v 63. minúte krásne uvoľnil medzi obrancami a otvoril skóre, keď na jeho strelu už nedokázal brankár zareagovať. Vyrovnanie síce prišlo o päť minút neskôr po delovke Paula-Joseho M'Pokuho, ale hrdinom sa stal ghanský kapitán Andre Ayew, ktorý sa v 78. minúte nepomýlil zo značky pokutového kopu. "Čierne hviezdy" od roku 1982 prehrali štyri razy v semifinále a trikrát vo finále.