Na snímke vpravo Tomáš Tatar (21) za Detroit bráni Petrovi Mrazovi (35) streliť gól počas zápasu s NY Islanders, 3. februára 2017. Foto: TASR/AP

Washington 4. februára (TASR) - Hokejisti Detroitu zvíťazili v noci na sobotu v domácom zápase NHL nad New Yorkom Islanders tesne 5:4. Na úspechu Red Wings sa dvoma asistenciami podieľal slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý prihral na druhý a tretí gól v prostrednej tretine. V tejto sezóne zámorskej súťaže má na konte štrnásť asistencií.

O osude duelu rozhodol 28 sekúnd pred treťou sirénou Danny DeKeyser. "Viac šťastia si človek ani nemôže priať," povedal autor víťazného gólu. Jeho strela sa odrazila od súperových obrancov Nicka Leddyho a Thomasa Hickeyho. "Je to ako úder do brucha. Každý obranca sa snaží zabrániť, aby jeho tím dostal gól. Jason Chimera nám pripravil ideálny scenár, keď vyrovnal zápas, ale my sme pre neho nedokázal získať ani bod," vyjadril sa Hickey.

Chimera odohral v profilige svoj 1000. zápas, Islanders dopomohol v závere vyrovnať, ale z ukončenia päťzápasovej série prehier sa tešili "červené krídla". Newyorčania pod trénerským vedením Douga Weighta prehrali prvýkrát v základnom čase. "Je tvrdé prehrať takýmto spôsobom, ale podobné odrazené góly som dal aj ja," vyhlásil tréner "ostrovanov".

V zápase chudobnom na góly zvíťazila Carolina nad Edmontonom 2:1. O rozhodujúci gól sa v úvode tretej tretiny postaral v jedinej presilovke domáceho tímu Sebastian Aho. "Väčšinou sa snažím prihrávať. Teraz som vystrelil a som rád, že sa to dostalo do bránky," povedal autor víťazného zásahu. Slovenský obranca Andrej Sekera a jeho Oilers prehrali tretie stretnutie za sebou. "V 82-zápasovom programe sú úseky, keď sa top tímom nedarí. Pred troma týždňami sme vyhrávali zápasy a teraz hľadáme spôsoby, aby sme dali o gól viac. Napravíme to," uviedol kormidelník "olejárov" Todd McLellan.

Útočník Pittsburghu Phil Kessel otvoril strelecký účet zápasu s Columbusom a napokon sa aj v štvrtej minúte predĺženia stal hrdinom duelu, keď rozhodol o víťazstve Penguins 4:3. "Je to veľké víťazstvo. Viedli sme 3:1, ale nikdy nechcete dovoliť súperovi, aby sa vrátil do zápasu. My sme však bojovali," citovala Kessela oficiálna stránka súťaže. Pittsburgh vyhral už dvadsiate tohtosezónne stretnutie, v ktorom bol vo vedení po dvoch tretinách. Tréner Columbusu John Tortorella pochválil svojich zverencov aj napriek prehre po predĺžení: "Hrali sme dobre. Je to dobrý bod, pretože pred treťou tretinou sme prehrávali, ale stále by sme radi mali o bod viac. Mnoho vecí sa mi na tomto stretnutí páčilo."

NHL - sumáre:

PITTSBURGH PENGUINS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:3 pp (2:0, 1:1, 0:2 - 1:0)
Góly: 14. Kessel (Dumoulin, Daley), 19. Hornqvist (Cullen, Letang), 39. Bonino (Guentzel, Kessel), 64. Kessel (Letang, Schultz) - 36. Dubinsky (Jenner, Johnson), 41. Wennberg (Saad, Jones), 52. Atkinson (Dubinsky, Johnson). Brankári: Murray - Bobrovskij, strely na bránku: 33:31, 18.649 divákov.

CAROLINA HURRICANES - EDMONTON OILERS 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 12. Staal (Lindholm, Slavin), 42. Aho (Faulk, Teravainen) - 29. McDavid (Klefbom, Larsson). Brankári: Ward - Talbot, strely na bránku: 23:25, 12.512 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW YORK ISLANDERS 5:4 (1:2, 3:1, 1:1)
Góly: 11. Glendening (Ericsson, Abdelkader), 33. Helm (TATAR, Vanek), 35. Mantha (TATAR), 38. Zetterberg (Nyquist, Mantha), 60. DeKeyser (Zetterberg) - 4. Bailey (Tavares, Lee), 12. Ladd (Hickey, Quine), 38. Tavares (Strome, Lee), 58. Chimera (Nelson). Brankári: Mrázek - Greiss, strely na bránku: 24:36, 20.027 divákov.

FLORIDA PANTHERS - ANAHEIM DUCKS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 10. Smith (Demers, Yandle), 36. Huberdeau (Barkov, Yandle) - 10. Lindholm (Vermette). Brankári: Reimer - Gibson, strely na bránku: 37:23, 14.689 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - CALGARY FLAMES 3:4 pp (0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 29. Henrique (Wood), 32. Zacha (Cammalleri, Henrique), 40. Palmieri (Wood, Hall) - 18. Monahan (Gaudreau, Brodie), 21. Versteeg (Brodie, Gaudreau), 48. Stajan (Brodie, Ferland), 62. Backlund (Brodie, Frolík). Brankári: Schneider - Elliot, strely na bránku: 29:38, 14.716 divákov.

Slováci v akcii:
Tomáš Tatar (Detroit) 16:25 0 2 2 0 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 24:07 0 0 0 0 1 0
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/