Britský ropný koncern vykázal vlani stratu, ale v 4. kvartáli dosiahol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 7. februára (TASR) - Britský ropný koncern BP vykázal za minulý rok stratu, už druhý rok po sebe, aj keď menšiu ako predvlani. Dôvodom sú nízke ceny ropy. V 4. kvartáli 2016 sa BP dostal z červených čísiel, ale jeho zisk zaostal za odhadmi analytikov.

Čistá strata BP za rok 2016 klesla na 999 miliónov USD (932,60 milióna eur) z 5,2 miliardy USD v predchádzajúcom roku 2015.

V 4. kvartáli dosiahla firma malý zisk 72 miliónov USD, zatiaľ čo v rovnakom období predvlani vykázala stratu 2,2 miliardy USD.

Po očistení od jednorazových položiek sa zisk BP v 4. kvartáli 2016 zvýšil na 400 miliónov USD zo 196 miliónov USD v posledných troch mesiacoch 2015. Tento výsledok zaostal za odhadmi analytikov, ktorí BP predpovedali upravený zisk v priemere 560 miliónov USD.

Hlavným dôvodom negatívneho vývoja boli nízke ceny ropy a slabé ziskové marže. Tento rok už síce ceny ropy ožili a rastú, ale príjmy ropných firiem z rafinérií a z obchodovania sú stále slabé.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.