Belgické občianstvo vlani získalo viac ako 2000 cudzincov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Brusel 10. februára (TASR) – Belgické občianstvo vlani získalo viac ako 2000 naturalizovaných cudzincov, najviac z Maroka. Pred desiatimi rokmi bol počet udelených občianstiev štvornásobný. Za pokles môžu prísnejšie pravidlá.

Viac ako polovicu z 2117 udelených občianstiev získali obyvatelia v severnom Flámsku a po päť stovák Belgičanov pribudlo v Bruseli a Valónsku. Informoval o tom dnes belgický denník La Derniere Heure, ktorému štatistické údaje poskytlo ministerstvo vnútra.

Z celkového počtu 2117 nových naturalizovaných Belgičanov je ich najviac pôvodom z Maroka (277) a Konžskej demokratickej republiky (146). Menej ako sto ich pochádza z Rumunska, Turecka a Bulharska.

Od roku 2013 platia pri získavaní belgického občianstva prísnejšie pravidlá. Žiadateľ musí preukázať, že na území štátu žil najmenej päť rokov. Tiež musí ovládať jeden z troch oficiálnych jazykov – francúzštinu, flámčinu a nemčinu – aspoň na úrovni A2, čo je potrebné dokázať jazykovým diplomom.

Po ekonomickej stránke štát od žiadateľov požaduje absolvovanie vzdelávacieho alebo integračného programu, prípadne predloženie diplomu. Počas piatich rokov pobytu v Belgicku si musí žiadateľ odpracovať aspoň 468 dní.

Okrem naturalizovania získalo 25.610 osôb belgické občianstvo iným spôsobom – adopciou, zjednotením rodiny alebo narodením v zahraničí v prípade, že jeden z rodičov je Belgičan.

Spomínanými postupmi vlani celkovo pribudlo 27.727 občanov Belgicka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.