Nemecko varovalo EÚ pred osobitnými bilaterálnymi dohodami s Trumpom

Donald Trump, archívne foto. Foto: TASR/AP

Berlín 13. februára (TASR) - Nemecké ministerstvo zahraničných vecí varovalo vlády členských krajín Európskej únie pred osobitnými bilaterálnymi dohodami s vládou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Pre nikoho v Európe nebude užitočné, keď sa jednotlivé krajiny pustia do špeciálnych dohôd s USA," uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie v Berlíne Michael Roth pre dnešné vydanie denníka Die Welt. Reagoval tak na vyhlásenie kandidáta na post amerického veľvyslanca pri EÚ Teda Mallocha, že americká administratíva sa s nedôverou pozerá na EÚ ako celok a bude preferovať bilaterálne rokovania s členskými štátmi.

Transatlantické vzťahy sa vždy zakladali "menej na moci, ale úplne rozhodujúcou mierou na hodnotách, ktoré máme na oboch stranách Atlantiku spoločné", dodal Roth s tým, že nový americký prezident je v Nemecku vítaný. Obe krajiny majú o čom rokovať a vzhľadom na nedávne Trumpove výroky, je toho dosť, čo je potrebné vysvetliť.

Vládu vo Washingtone Roth vyzval, aby sa naďalej hlásila k svojim záväzkom v rámci NATO. "Počítame s tým, že vláda USA bude aj naďalej zaručovať spoločnú hodnotu NATO ako solidárneho bezpečnostného spojenectva," dodal štátny tajomník pre európske záležitosti.

Trump v minulosti označil Severoatlantickú alianciu za prekonanú, čím vyvolal obavy partnerov, neskôr však opakovane vyjadril podporu NATO. Jeho minister obrany James Mattis sa naopak od začiatku jednoznačne hlásil k aliancii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.