V lome Medzná plánujú navýšiť ťažbu stavebného kameňa

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Podlužany 13. februára (TASR) - V lome Medzná v dobývacom priestore Podlužany I plánujú ťažiť viac stavebného kameňa. Ročná produkcia v existujúcej prevádzke výhradného ložiska v blízkosti obce Podlužany v okrese Bánovce nad Bebravou by tak mala dosiahnuť 190.000 ton, pričom plošný obsah banskej činnosti a celkový objem ťažiteľnej suroviny zostane nezmenený.

Ako vyplýva zo zámeru, ktorý predložilo Poľnohospodárske družstvo Podlužany na posúdenie vplyvov na životné prostredie, ide o pokračovanie banskej činnosti podľa koncepcie aplikovanej pred schválením plánu otvárky, prípravy a dobývania (POPD). "Navýšením objemu ťažby a úpravy sa čiastočne zvýši sekundárna zamestnanosť v regióne, ktorý je poznamenaný nedostatkom pracovných príležitostí. Realizáciou zámeru dôjde len k zintenzívneniu využitia územia existujúceho lomu predurčeného k predmetnej činnosti schválených POPD, svojou dopravnou dostupnosťou, ale aj blízkosťou odberateľov stavebného kameňa," zdôvodnil investor v zámere.

Stavy zásob výhradného ložiska v roku 1996 odhadli na 3.853.000 kubických metrov (m3), vyťažiteľné zásoby vypočítali na 1.541.060 m3. K 1. januáru 2004 predstavovalo celkové množstvo vyťažiteľných zásob 588.620 m3, respektíve 1.648.140 ton. Podľa spracovaného POPD na obdobie po roku 2003 sa počíta s maximálnou výškou ťažby v objeme 50.000 ton ročne. Celkové náklady na ťažbu predstavujú orientačne šesť eur na jednu tonu horniny. Ročnú ťažbu plánuje družstvo vo výške najviac 190.000 ton.

S dobývaním vyššieho objemu stavebného kameňa chce družstvo začať ešte tento rok, ako upozornilo, termín realizácie bude však viazaný na právoplatné rozhodnutie o povolení dobývania ložiska Obvodným banským úradom Prievidza.

Začiatky miestnej ťažby na ložisku pri Podlužanoch sa datujú približne do roku 1950. Dobývací priestor určili pre bývalé JRD v roku 1976, k jeho rozšíreniu na súčasný stav došlo v roku 1981, pripomenul investor v zámere.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.