Hongkonský súd poslal do väzenia policajtov, zbili aktivistu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Hongkong 17. februára (TASR) - Siedmich príslušníkov polície v Hongkongu odsúdili dnes na dva roky väzenia za napadnutie prodemokratického aktivistu z októbra 2014, keď v tejto bývalej britskej kolónii vrcholila vlna protestov.

Obvodný sudca David Dufton zhodnotil tento prípad násilia ako vážny, keďže policajti šliapali po aktivistovi Kenovi Tsangovi a kopali ho, aj keď mal ruky spútané za chrbtom. Zverejnené zábery vyvolali pobúrenie medzi Hongkončanmi, čo malo vplyv na ďalšie protesty proti plánovaným volebným obmedzeniam zo strany Pekingu.

Uvedený incident sa odohral 15. októbra 2014 nadránom, keď došlo v uliciach Hongkongu k potýčkam medzi demonštrantami a políciou. Televízne kamery zachytili, ako policajti odviedli Tsanga do tmavého kúta parku, kde ho následne zbili.

"Obžalovaní nielen urobili hanbu hongkonským policajným silám, ale poškodili aj povesť Hongkongu v medzinárodnom spoločenstve, keďže toto napadnutie bolo vo svete veľmi sledované a vo viacerých krajinách o ňom informovali na predných stránkach novín," povedal sudca Dufton, ktorý tento týždeň uznal policajtov za vinných z útoku s následkom ujmy na zdraví.

Samotného Tsanga ešte vlani usvedčili v súvislosti s týmto prípadom z útoku na policajtov a kladenia odporu pri zatýkaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.