ŠTEFANEC: Vláda by mala do hospodárenia zaviesť tzv. výdavkové limity

Na archívnej snímke eurposlanec Ivan Štefanec. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 17. februára (TASR) - Slovenská vláda by mala do hospodárenia štátu zaviesť tzv. výdavkové limity. Uviedol to dnes na brífingu europoslanec a člen predsedníctva mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ivan Štefanec, za účasti člena predsedníctva KDH Andreja Klapicu.

"Je najvyšší čas a vyzývame týmto vládu SR, keď chce zodpovedne riadiť verejné financie, aby konečne zaviedla výdavkové limity, ktoré jej ukladá ústavný zákon (o rozpočtovej zodpovednosti)," povedal Štefanec.

Pripomenul, že aj KDH prispelo k realizácii ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti (zákona tzv. dlhovej brzde), ktorý zabezpečil zavedenie dlhových limitov, aby Slovensko malo zodpovedné verejné financie. "V tomto zákone bolo však aj ustanovenie o tom, že vláda musí do roka zaviesť výdavkové limity. Toto sa však za takmer 6 rokov nestalo, pričom iné krajiny ich majú, napríklad Nemecko, Lotyšsko, Španielsko, či Poľsko," upozornil.

Príjmy štátneho rozpočtu musia podľa neho vždy rásť rýchlejšie ako výdavky. "Náš návrh je originálny v tom, že navrhujeme, aby rast výdavkov bol vždy o 2 % nižší ako rast príjmov," priblížil.

Výdavkové limity Slovensko podľa Štefanca potrebuje "urgentne", pretože pri porovnaní hospodárenia krajín V4 za posledné štyri roky jedine Slovensku pomer výdavkov štátu k hrubému domácemu produktu (HDP) rástol, kým ostatným trom krajinám klesal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.