SĽUK dnes uvedie premiéru programu Genezis, príbehu o stvorení sveta

Na snímke vystúpenie umeleckého súboru SĽUK. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. februára (TASR) – SĽUK, Slovenský ľudový umelecký kolektív, prichádza s premiérou nového programu Genezis, ktorý nesie aj podtitul Príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch. Premiéru nového programu uvedie SĽUK už dnes večer na javisku Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Námet a scenár programu pripravil Juraj Hamar, režisérom je Juraj Nvota, hudbu zložil Stano Palúch, autorom choreografií je Laco Cmorej, scénu navrhol Marek Hollý, kostýmy Katarína Holková, projekcie a grafický dizajn pripravil Ján Šicko. Účinkuje tanečný súbor a spevácka skupina SĽUK-u. Ďalšie predstavenia uvedie súbor 25. a 26. februára na svojej domovskej scéne v divadle SĽUK v Rusovciach.

Kniha Genezis predstavuje jeden z najvýznamnejších textov židovského Tanachu a kresťanského Starého zákona. Okrem religióznych kontextov sa stali postavy a príbehy z tohto fragmentu Biblie dôležitým inšpiračným zdrojom pre umeleckú tvorbu.

Pri príprave tejto inscenácie sa tvorcovia zamerali najmä na dve kľúčové témy z knihy Genezis. Prvou je samotný akt tvorby, pri ktorom metaforicky vnímame paralely medzi stvorením sveta a tvorbou umeleckého diela. Druhou témou je aktuálnosť mravného posolstva pre súčasnosť.

SĽUK týmto novým projektom prináša na scénu hudobno-tanečné predstavenie, obohatené spektakulárnou videoprojekciou, ktoré ponúka odľahčený pohľad na morálny imperatív knihy Genezis. V hudobnom spracovaní, choreografiách, v textoch, v projekcii, scéne i v kostýmoch sa tvorcovia síce zamerali na súčasné inscenačné postupy, ale na scéne je ich štylizované spojenie s tradičnou ľudovou kultúrou zjavné.

Dramaturgia SĽUK-u uvedením diela Genezis obohatila nielen repertoár tohto telesa o ďalší opus, ale naznačila ďalšie štylistické možnosti a presahy ľudového tanca a ľudovej hudby smerom k súčasnej umeleckej tvorbe a k novým médiám.

Poslaním SĽUK-u je vytvárať umelecké, výchovné a vzdelávacie programy, ktoré rôznymi úrovňami štylizácie, spôsobmi interpretácie a umeleckého spracovania nadväzujú na folklórne prejavy a ktoré pristupujú k tradičnej ľudovej kultúre Slovenska ako k svojmu hlavnému inšpiračnému zdroju.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.