Zadlžovanie ľudí spôsobujú aj nedostatky vo finančnej gramotnosti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. februára (TASR) - Ľudia na Slovensku majú stále problém s finančnou gramotnosťou. Hoci mnohí tvrdia, že peniazom rozumejú, prax ukazuje opak. Následne to vedie spotrebiteľov k finančne nezodpovednému správaniu. Upozorňuje na to Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

Podľa asociácie každý tretí Slovák dá na splátky bankových či nebankových úverov takmer tretinu z mesačného príjmu domácnosti, pričom takmer tri štvrtiny domácností nemajú dostatočnú finančnú rezervu, ktorá by mala byť vo výške šesťmesačného príjmu domácnosti. "Na jednej strane hovoríme o tom, že je nevyhnutné viesť už deti k finančne zodpovednému správaniu. No tak, ako je potrebné zvyšovať odbornosť školských pedagógov a vytvoriť konzistentný systém finančného vzdelávania od predškolských zariadení až po stredné školy, je nevyhnutné, aby základy finančného plánovania vštepovali deťom už rodičia," skonštatovala generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.

Ukazuje sa, že Slováci často nepoznajú ani len základné finančné pojmy, následne tak vzniká problém s nebezpečným zadlžovaním. "Neznalosť finančných pojmov spolu s nedocenením vlastných schopností napríklad splácať úver a s počiatočným neuváženým konaním je základnou príčinou, prečo sa ľudia nebezpečne zadlžujú, doslova sa dostávajú do dlhovej špirály," tvrdí Huttová.

Ako vyplýva zo skúseností asociácie, ľudia stále málo kladú dôraz na zodpovedné finančné plánovanie. "Minimálne každý živiteľ rodiny by mal mať zaistenú takzvanú finančnú trojnožku, teda poistenie zabezpečujúce náhradu príjmu v prípade neočakávaného, napríklad úrazu či vážnej choroby, ďalej vhodné sporenie pre financovanie či vylepšovanie bývania a napokon dôchodkové sporenie," vysvetľuje Huttová.

Za hlavné neduhy okrem neochoty tvorenia si finančných rezerv, ignorovanie zjavných rizík a nepoistenie sa pred nimi, vidí i financovanie si dlhodobých cieľov drahými úvermi.

Záujem škôl o finančné vzdelávanie však rastie. "Zvyšovanie finančnej gramotnosti súvisí s ochranou finančných spotrebiteľov a je absolútne nevyhnutná pre sociálne zabezpečenie ľudí v starobe," konštatuje Huttová.

Práve niektorí rodičia však často ako príklad finančne zodpovedného správania neslúžia. Hoci deti už bežne dostávajú vreckové, aby sa naučili s peniazmi hospodáriť, pre ich finančné zabezpečenie v prípade neočakávaných udalostí robia veľmi málo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.