Vo voľbách do severoírskeho parlamentu tesne zvíťazili unionisti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Belfast 4. marca (TASR) - Víťazom štvrtkových predčasných volieb do regionálneho parlamentu v Severnom Írsku sa stala protestantská Demokratická unionistická strana (DUP).

Podľa výsledkov zverejnených dnes nadránom volebnými orgánmi v Belfaste získali unionisti 28 z celkove 90 parlamentných kresiel a tesne tak porazili katolícko-republikánsku stranu Sinn Féin, ktorá bude mať 27 poslancov.

Dve najsilnejšie strany majú teraz tri týždne na to, aby sa dohodli na vytvorení novej severoírskej vlády. V prípade, že sa im to nepodarí, sa voľby zopakujú alebo región prejde priamo pod správu Londýna.

Analytici už skôr odhadli, že účasť na voľbách v Severnom Írsku bola najvyššia za uplynulých desať rokov. Podľa niektorých expertov prekročila 60 percent. Svoje právo mohlo využiť približne 1,25 milióna voličov.

Predčasné voľby v Severnom Írsku vypísala britská vláda po tom, ako strana Sinn Féin odmietla nominovať nového vicepremiéra, ktorý by nahradil Martina McGuinnessa a spolupracoval s premiérkou Arlene Fosterovou z DUP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.