Nemecko odsúdilo Erdoganove vyjadrenia o nacistických praktikách

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Berlín 6. marca (TASR) - Vedúci úradu nemeckej kancelárky Peter Altmaier odsúdil dnes vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý obvinil nemeckú vládu z "nacistických praktík". Erdoganova kritika Nemecka prišla po tom, ako tamojšie úrady zakázali tureckému ministrovi vystúpiť na zhromaždení Turkov žijúcich v Nemecku.

Podľa Altmaiera sú Erdoganove vyjadrenia absolútne neprijateľné. "Pokiaľ ide o právny štát, toleranciu a liberálnosť, Nemecku sa nikto nevyrovná," povedal Altmaier pre nemeckú štátnu televíziu ARD.

Erdogan totiž v nedeľu povedal, že Nemecko sa oddáva "nacistickým praktikám", keď odopiera tureckým politikom právo viesť pred nadchádzajúcim tureckým referendom kampaň medzi Turkami žijúcimi v Nemecku.

Turecký prezident, ktorý chce v ústavnom referende naplávanom na 16. apríla získať širšie výkonné právomoci a oslabiť vplyv parlamentu, navyše obvinil Nemecko, že je nedemokratické.

Napätie, ktoré charakterizuje nemecko-turecké vzťahy už niekoľko mesiacov, eskalovalo v ostatných dňoch v dôsledku uvalenia vyšetrovacej väzby na spravodajcu denníka Die Welt Deniza Yücela v Turecku. Novinár má dvojaké nemecko-turecké občianstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.