Kukan: Britskí europoslanci neprišli o svoje funkcie a výhody

Eduard Kukan, archívne foto. Foto: TASR

Brusel 10. marca (TASR) - Britskí europoslanci neprišli v dôsledku referenda o brexite o svoje pozície a funkcie v Európskom parlamente (EP). Svoje postavenie si udržali aj po januárovej voľbe nového predsedu EP Antonia Tajaniho, uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan.

Pred výmenou predsedu EP, ktorá znamená aj personálne zmeny na podpredsedníckych funkciách a vo vedení výborov, kolovali fámy, že britskí poslanci prídu o svoje funkcie. Nestalo sa tak a Briti si udržali aj pozície predsedov výborov a všetci chcú zostať členmi europarlamentu až do dohody o brexite.

"Formálne všetko funguje ako pred referendom. Traja alebo štyria britskí poslanci ukončili svoje pôsobenie, ale preto, že dostali iné výhodné ponuky," skonštatoval Kukan.

Zo 73 britských europoslancov v referende za brexit hlasovalo všetkých 22 vtedajších poslancov za Stranu nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Labouristi, ktorí sú v EP v skupine sociálnych demokratov (S&D), volili podľa Kukana zotrvanie ich krajiny v EÚ, podobne aj väčšina poslancov zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.

U mnohých z nich cítiť podľa Kukana sklamanie z toho, že Británia opúšťa EÚ. Napríklad konzervatívny poslanec Charles Tannock, ktorý je spravodajcom EP pre Čiernu Horu, už vo Výbore pre zahraničné veci naznačil, že sa možno vzdá tejto funkcie. Podľa vlastných slov totiž lebo nemôže presviedčať Čiernohorcov o výhodách európskej integrácie, keď sa jeho vlastná krajina rozhodla Úniu opustiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.