Nemecké veľkoobchod vo februári vzrástoli najviac za vyše 5 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Berlín 10. marca (TASR) - Nemecké veľkoobchodné ceny vo februári vzrástli najprudšie za vyše 5 rokov.

Veľkoobchodné ceny vo februári 2017 medziročne vyskočili o 5 % po 4-% zvýšení v predchádzajúcom mesiaci, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis. To bol piaty nárast cien po sebe. Vyššie tempo rastu zaznamenali nemecké veľkoobchodné ceny naposledy v auguste 2011.

V medzimesačnom porovnaní veľkoobchodné ceny vo februári stúpli o 0,5 % po 0,8-% zvýšení v januári.

Nemecký export sa v januári oživil a vzrástol o 2,7 %

Nemecký zahraničný obchod pokračoval na začiatku tohto roka v raste aj po troch rekordných rokoch po sebe. Export sa v januári oživil a tempo rastu importu sa zrýchlilo.

Vývoz v januári 2017 medzimesačne stúpol o 2,7 % po 2,8-% poklese v decembri, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis. Ekonómovia počítali s nárastom exportu len o 2 %. Dovoz expandoval o 3 % po 0,1-% náraste v predchádzajúcom mesiaci, pričom ekonómovia predpovedali zvýšenie len o 0,5 %.

Celková hodnota exportu dosiahla v januári 98,9 miliardy eur a importu 84 miliárd eur. Vývoz medziročne vyskočil o 11,8 % a dovoz o 11,7 %. Nemecko tak zaznamenalo prebytok zahraničnej obchodnej bilancie vo výške 14,8 miliardy eur.

Na sezónne upravenej báze sa prebytok zvýšil na 18,5 miliardy eur z 18,3 miliardy eur v decembri.

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie dosiahol v januári 12,8 miliardy eur po 14,6 miliardy eur v rovnakom mesiaci vlani.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.