Wilders a Rutte spolu budú tesne pred voľbami debatovať v televízii

Geert Wilders Foto: TASR/AP

Amsterdam 13. marca (TASR) - Stredopravý holandský premiér Mark Rutte sa dnes, dva dni pred parlamentnými voľbami v krajine, stretne zoči-voči s pravicovým populistom Geertom Wildersom v televíznej debate, ktorá bude vysielaná naživo.

Wilders sa doteraz z rôznych dôvodov - od obáv o svoju bezpečnosť až po nezhody s televíznymi producentmi - nezúčastnil ani na jednej z predvolebných televíznych debát. V minulosti obmedzoval svoju účasť na debatách, aby vyvolal záujem, keď vystúpi. Podobne mohol taktizovať aj teraz, tesne pred voľbami, domnieva sa webový server Politico.eu.

V závere terajšej predvolebnej kampane zrejme zohrá veľkú úlohu súčasná diplomatická roztržka s Tureckom, ktorú vyvolala európska kampaň tureckých politikov na podporu nadchádzajúceho ústavného referenda. Wildersova Strana za slobodu (PVV), ktorá v prieskumoch dlho bojovala o prvenstvo s Rutteho Ľudovou stranou za slobodu a demokraciu (VVD), za ňou v ostatných dňoch začala zaostávať.

Mark Rutte Foto: TASR/AP Photo

Účasť PVV v novej vláde je však napriek jej silnej podpore považovaná za nepravdepodobnú, keďže spoluprácu s ňou už vopred odmietli takmer všetky ostatné strany.

Vo voľbách kandiduje 28 politických strán a žiadna z nich nemá viac ako 20-percentnú podporu. Isté preto je, že nová vláda bude musieť byť opäť zostavená koalíciou viacerých z nich.

Ak volebné výsledky dopadnú tak, ako predpovedali prieskumy, koalíciu bude musieť vytvoriť až päť politických strán, aby mali v dolnej komore parlamentu potrebnú väčšinu 76 kresiel. Wildersova PVV podľa prieskumov obsadí 19-23 kresiel.

Všetko však sa však môže zmeniť v stredu, keď budú Holanďania voliť. Sú totiž známi tým, že sa rozhodujú na poslednú chvíľu, dodal server Politico.eu.

Dnešná televízna predvolebná debata sa uskutoční od 18.15 do 19.00 h SEČ, spresnila agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.