Euro si udržalo svoje stredajšie zisky a predáva sa po 1,0739 USD

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 16. marca (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny si udržal svoje vysoké stredajšie (15. 3.) zisky. Americká centrálna banka (Fed) v stredu zvýšila úrokové sadzby a v holandských parlamentných voľbách zvíťazila pravicová liberálna strana premiéra Marka Rutteho.

Euro sa dnes ráno predávalo po 1,0739 USD, teda pri rovnakom kurze ako v stredu večer. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu napoludnie referenčný kurz na 1,0622 USD/EUR.

V stredu večer najprv podporilo euro rozhodnutie Fedu o nastavení menovej politiky. Fed zvýšil svoj kľúčový úrok v súlade s očakávaniami o 25 bázických bodov. Dôležitejším impulzom pre devízový trh však bolo hodnotenie centrálnych bankárov, týkajúce sa budúceho vývoja menovej politiky. V tomto roku sa naďalej počíta s tromi zvýšeniami úrokových sadzieb. Investori však počítali s tým, že Fed zvýši svoju prognózu rýchlosti sprísňovania menovej politiky, čo dostalo dolár pod tlak a podporilo spoločnú európsku menu.

Ďalším pozitívnym faktorom, ktorý podporil kurz eura, bolo zverejnenie výsledkov parlamentných volieb v Holandsku. Jasným víťazom sa stala liberálna strana premiéra Rutteho, ktorá porazila pravicovo-populistickú stranu Geerta Wildersa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.