Tillerson pricestoval na oficiálnu návštevu Pekingu

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. Foto: TASR/AP

Peking 18. marca (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson pricestoval dnes na svoju prvú oficiálnu návštevu Činy. Predmetom jeho rokovaní s čínskymi predstaviteľmi bude najmä jadrový program Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), americko-čínske obchodné vzťahy a územné spory v Juhočínskom mori.

Ešte dnes sa Tillerson stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Iom a štátnym radcom pre zahraničnú politiku Jang Ťie-čch'om. Popoludní bude mať šéf americkej diplomacie v Pekingu tlačovú konferenciu, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

V nedeľu by sa mal Tillerson stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorého nedeľný program však ešte podľa čínskeho rezortu diplomacie nebol potvrdený.

Niekoľko hodín pred Tillersonovým príchodom do Pekingu americký prezident Donald Trump kritizoval Čínu za jej postoj ku KĽDR. "Severná Kórea sa správa veľmi zle", napísal na Twitteri Trump, pričom dodal, že "Čína je (v tejto záležitosti) len veľmi málo nápomocná". Pokúsiť sa zmeniť postoj Číny ku KĽDR bude podľa agentúry DPA pre Tillersona náročné najmä preto, že do Pekingu prišiel priamo z návštevy Japonska a Južnej Kórey a pôsobí vyčerpane.

V Japonsku a Južnej Kórei Tillerson naznačil, že Spojené štáty by svoju politiku voči izolacionistickému režimu KĽDR mohli pritvrdiť, pričom podľa neho nie je vylúčené ani použitie preventívnej vojenskej sily. Americká politika "strategickej trpezlivosti" so severnou Kóreou sa skončila, takže "na stole sú všetky možnosti", povedal v piatok v juhokórejskom Soule Tillerson.

Tillersonove vyjadrenia vrátane pripustenia možnosti vojenského zásahu proti severokórejskému režimu sú podľa agentúra AP pre Peking nesmierne znepokojujúce najmä preto, že v prípade pádu režimu severokórejského diktátora Kim Čong-una by severovýchod Číny zaplavili státisíce utečencov a priamo na jej hraniciach by mohli byť rozmiestnené juhokórejské a americké jednotky.

Viaceré americké administratívy uvažovali v minulosti o použití vojenskej sily v Severnej Kórei pre neochotu Pchjongjangu upustiť od vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet ako ich nosičov, avšak takmer nikto o tejto možnosti doposiaľ nehovoril tak otvorene ako Tillerson.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.