Banky v ČR sa zaujímajú o filmy podporované štátom

Raiffeisen Bank International, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Praha 18. marca (TASR) - České banky začali nadbiehať filmárom. Len od začiatku tohto roka spustili alebo rozšírili svoje služby týkajúce sa financovania filmovej brandže už dva veľké české peňažné ústavy. Pôžičky aj záruky bánk mieria k producentom na predfinancovanie projektov a preklenutie obdobia do výplaty stimulov od Štátneho fondu kinematografie.

Od februára otvorila naplno brány pre filmárov Raiffeisenbank. "V minulosti sme formou prevádzkových úverov financovali niekoľko producentov na základe individuálneho posúdenia ich finančnej pozície. Nový projekt je odlišný v tom, že parametre financovania sa dajú uplatniť na konkrétne projekty," uviedol šéf firemného financovania banky Václav Štětina pre portál E15.cz. s tým, že stropom pre financovanie bude práve výška stimulu, ktorý projektu prisľúbi filmový fond.

Prvým pokusným projektom bolo pre Raiffeisenbank financovanie výroby seriálu Svet pod hlavou, ktorý pripravila produkčná spoločnosť Bionaut Vratislava Šlajera v koprodukcii s Českou televíziou a TV JOJ. "Ďalšie projekty budú v blízkej dobe nasledovať," dodal Štětina.

Väčšiu podporu pre filmárov chystá od apríla aj Komerční banka (KB). "Plánujeme rozšírenie financovania s použitím zdrojov Európskeho investičného fondu o klientov z radov filmárov," uviedol hovorca banky Michal Teubner. Využitie európskych peňazí podľa neho zníži požiadavky na finančnú pozíciu producentov a zníži aj cenu pôžičky.

Záujem KB o filmársku brandžu nadväzuje na jej financovanie komerčne úspešnej rozprávky Anjel Pána 2. Teraz sa banka podieľa aj na financovaní filmu Milada o osude Milady Horákovej.

"Úverovanie kvalitných projektov s príspevkom od Štátneho fondu kinematografie nás dlhodobo zaujíma," hovorí aj Petr Plocek z UniCredit. Financovanie filmového priemyslu sa podľa neho riadi podobnými pravidlami ako financovania štandardných firiem. Stimul od fondu ale podľa bankárov podstatne zvyšuje nielen šancu dosiahnuť na úver, ale rastie obvykle aj suma, ktorú je banka ochotná filmárom poskytnúť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.