SLASPO má výhrady k zmenám pri programovom výbere v 2. pilieri

Generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Foto: TASR

Bratislava 18. marca (TASR) - Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) má výhrady k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Po novom sa majú upraviť podmienky programového výberu úspor. Navrhované zmeny podľa asociácie povedú k znižovaniu výšky dôchodkov, ako aj k poklesu poistného, z ktorého sa budú dôchodky vypočítavať.

Rezort práce v novele zákona navrhuje, aby sa od mája tohto roka znížila hranica, od ktorej sa ľudia budú môcť slobodne rozhodovať o použití svojich nasporených peňazí. Jedinou podmienkou je, že súčet súm všetkých dôchodkových dávok vyplácaných z prvého piliera, prípadných výsluhových dôchodkov policajtov a vojakov, dôchodku z cudziny a sumy doživotného dôchodku z druhého piliera bude vyšší ako priemerný mesačný starobný dôchodok z prvého piliera, na ktorý vznikol nárok od 1. januára 2004. V súčasnosti ide o sumu 425 eur. Túto tzv. referenčnú sumu bude zverejňovať Sociálna poisťovňa.

Generálna riaditeľka SLASPO Jozefína Žáková na negatíva novely upozornila poslancov tento týždeň na výboroch v parlamente. "Pre poisťovňu znamená zväčšenie programového výberu fakt, že sa zníži portfólio, čo sa týka množstva ľudí vstupujúcich do systému aj množstva peňazí, ktoré vstúpia do vyplácania dôchodkov. Pri poistnej matematike to znamená, že je vysoký predpoklad, že dôchodky z druhého piliera budú ešte nižšie, ako sú teraz, čo sa nikomu nepáčilo. Ani ľuďom, ani štátu," vysvetlila Žáková.

Podľa SLASPO tak navrhovaná zmena zákona umožní "bohatším", aby si svoje úspory vybrali cez programový výber, a to aj napriek tomu, že zdrojom úspor sú povinné odvody. To má viesť ku znižovaniu výšky dôchodkov, lebo sa zníži počet ľudí, ktorí si ich musia zakúpiť, a tiež sa zníži aj objem poistného, z ktorého sa budú dôchodky vypočítavať. Prakticky to podľa asociácie znamená, že anuity budú len pre "chudobných".

Asociácia tiež uviedla, že tento negatívny postoj poisťovní k návrhu novely nie je strachom zo straty garantovaného trhu, ako tvrdia politici, ale obavou z dôsledkov, ktoré prinesú nižšie dôchodky. Podľa Žákovej ak by sa mali podmienky na vyplácanie dôchodkov sprísniť viac, než by to bolo pre poisťovne únosné, museli by zvažovať, či túto činnosť môžu robiť, a prehodnotiť, či nevrátia štátu licenciu, ktorú získali na vyplácanie anuít.

Štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna (Most-Híd) však argumentoval, že v súčasnosti má nárok na vyplatenie dôchodkov programovým výberom len malé množstvo sporiteľov. "Účelom novely je zvýšiť počet sporiteľov, ktorí si nasporené prostriedky budú môcť vybrať prostredníctvom programového výberu, resp. dočasného dôchodku, a umožniť im slobodne sa rozhodovať o tom, ako nasporené prostriedky využijú," uviedol Švejna. Upozornil tiež na to, že zmeny v zákone sú kompromisným riešením vládnej koalície. "Sme presvedčení, že ľudia vedia naložiť so svojimi peniazmi podľa vlastného uváženia. Okrem toho je tam hranica 425 eur, ktorá je kompromisným riešením dohodnutým na najvyššej politickej úrovni," dodal Švejna.

Právna norma je v parlamente už v druhom čítaní. Poslanci by sa ňou mali zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá začína budúci týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.