Elitné slovenské lyžiarske duo má po jagavej zime ďalšie veľké plány

Na snímke slovenské slalomárky Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. marca (TASR) - Najlepšia sezóna v histórii slovenského zjazdového lyžovania. Ešte lepšia ako tá predchádzajúca. Sú to charakteristiky, ktorá vznikajú z faktov, ale v symbióze s okolnosťami a súvislosťami.

Iste by sa dalo porovnávať všeličo. Petra Vlhová v sezóne 2015/16 dosiahla svoje prvé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára a ako kométa sa prirútila do úzkej slalomárskej elity. Veronika Velez-Zuzulová dosiahla vtedy druhým miesto medzi husto napichanými bránkami najlepší sezónny výsledok v SP a vyhrala dve súťaže. Teda viac ako v nasledujúcej, práve skončenej zime a aj bodovo to pre ňu vyznelo lepšie vlani. Navyše nedávno vo februári nezvládla druhé kolo na MS. Lenže ona už pred víkendovým finále SP v americkom Aspene sama cítila, že má za sebou doterajší vrchol kariéry.

"Bola to jej najlepšia sezóna už len z toho pohľadu, ako lyžovala. Veľmi presvedčivo. Síce tam mala aj nejaké výpadky, ale na začiatku januára bola chorá a vyčerpaná práve v sérii mnohých pretekov v krátkom čase. V marci v Squaw Valley išla výborne a to, že vypadla, mala asi v hlave aj teraz v Aspene. Lebo ak by pokračovala v to tempe prvého kola, tak by bola vyššie. Ale akurát tam hore, kde som bol na svahu, sa jej šmykla lyža v prejazdovej bránke, zostala trochu vzadu a napokon jej to na pódium nestačilo," konštatoval pre TASR otec a tréner Timotej Zuzula.

Tridsaťdvaročná slalomárska veteránka skončila v slalomovom finále štvrtá. Zostala na počte piatich pódiových umiestnení sezóny a rovnej tridsiatky v kariére. Dala však priaznivcom zjazdového lyžovania bonus v podobe ťažkého ale kladného rozhodnutia o pokračovaní v kariére. Aj toto patrí medzi kredity úspešnosti sezóny, ktorá ju "nakopla" do nových výziev. A zďaleka to nebude len zimná olympiáda. Je o čo bojovať aj vo Svetovom pohári, to je vlastne vždy hlavné menu. "Dôležité je, aby ju to celý čas uspokojovalo. Aby predvádzala svoje najlepšie výkony. Pre lyžiara sú dôležité každé preteky Svetového pohára, už len pre udržanie si pozície v rebríčku. Pri prudkom páde sa strácajú pozície," zdôraznil Zuzula.

Fakt je, že stačí, ak z prvých štyroch-piatich pretekov zimy dve úplne nevyjdú, ďalšie nenaplní očakávania a už sa slalomárka môže ocitnúť v renkingu na 8. mieste. A pri žrebe tak dostať v ďalších pretekoch až číslo 15, teda ďaleko od kvalitných podmienok, predovšetkým na tratiach vyhrievaných slnkom. V nedeľu to obojsmerne pocítila aj Petra Vlhová, ktorá v obrovskom slalome síce dostala po svojom prvom žrebovaní osmičku, teda najvýhodnejšie číslo z druhej skupiny, ale na už rozbitej trati sa v 1. kole nevedela dostať do rytmu. Odmäk ako hlavný nepriateľ vyznávačky ľadových strmín však v druhom kole hral do jej karát a zaskočil viaceré favoritky, ktoré išli ďaleko po nej. Zo 16. miesta sa 21-ročná Slovenka vyšplhala až na siedme. "Urobila som najlepší výsledok v obráku a tento víkend bol úplne úžasný, spravila som výborné výsledky a ukončila som sezónu najlepšie, ako som mohla," povedala pre TASR.

Aj toto je záchytný bod konštatovania o najlepšej sezóne slovenského zjazdárstva. Ak by aj pri Zuzulovej vyvstávali dilemy, Vlhovej prienik v technicky najnáročnejšej disciplíne dáva alpskému športu v malej stredoeurópskej krajine nový rozmer. Jedno siedme a tri ôsme miesta (aj na MS) plus predpoklad ďalšieho rastu mimoriadneho talentu predstavujú masívnu dávku úspešnosti zimy, v ktorej Vlhová pridala zásadné historické méty. V mladšom veku vyrovnala slovenské maximum na MS (4. miesto v slalome), v celkovom poradí SP ako prvá Slovenka skončila na 10. mieste a bodovala v 15 súťažiach zimy, z toho desaťkrát v top10.

No a ten najväčší úspech, bonusový k individuálnym výsledniciam oboch elitných reprezentantiek, bola strieborná medaila slovenského družstva. Dievčatá vytvorili esenciu tímovej súťaže v St. Moritzi. A tréneri oboch lyžiarok už myslia aj v tomto smere na olympijský Pjongčang. "S Liviom sme sa bavili, že tá tímová súťaž sa začala vo svete brať, je to atraktívne pre divákov, ľudí bavia paralelné slalomy. Bolo by fajn, keby sme mali o rok opäť kvalitné družstvo na súboj o popredné priečky," prezradil Zuzula "kutie plánov" s Vlhovej trénerom Liviom Magonim.

A nelení ani samotná Petra, už v pondelok sadala v Denveri do lietadla a nabrala kurz Kórejská republika. Zamierila do Jongpjongu, dejiska súťaží v točivých disciplínach na budúcoročných ZOH: "Tam budem tri dni a chcem si vyskúšať pretekový kopec," referovala Vlhová, ktorá v olympijskom dejisku odjazdí dva slalomy FIS-kategórie. Nasleduje cesta do nemeckých Álp: "V Garmisch-Partenkirchene chcem absolvovať zjazd, super-G i kombináciu ohľadom fisových bodov. Chcem tieto disciplíny jazdiť a vylepšiť si body aj s výhľadom olympiády, kde ak by som chcela ísť kombináciu, tak musím sa viac dostať do zjazdu. Ja tam nemám žiadne fis-body a neskôr už nebudem mať ani čas ani priestor na to."

V rámci medzinárodných majstrovstiev Nemecka si Vlhová môže v najrýchlejšej disciplíne odjazdiť dva tréningy i dve súťaže a potom aj troje pretekov v super-G, na záver kombináciu. Do konca marca má teda ešte mimoriadne nabitý program. Veronika Velez-Zuzulová, ktorá jazdí už iba slalomy, sa na záver sezóny predstaví v sobotu na Štrbskom Plese v slalome na republikových majstrovstvách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.