Menšie britské firmy žiadajú prechodné obdobie po brexite

Brexit, ilustračná snímka Foto: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Londýn 21. marca (TASR) - Menšie britské firmy naliehajú na vládu, aby sa pokúsila dosiahnuť s Európskou úniou (EU) dohodu o prechodnom období po brexite a vyhla sa tak zavedeniu ciel podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Vyplýva to z prieskumu, ktorý si objednalo britské združenie malých podnikov (FSB).

Štvrtina firiem (25 % respondentov) s menej ako 250 zamestnancami v prieskume uviedla, že ak dôjde k zavedeniu akýchkoľvek ciel, odradí ich to od obchodovania s EÚ, čo sa negatívne premietne do ich výsledkov.

A až pre 63 % opýtaných je najväčšou prioritu zabezpečenie voľného obchodu s EÚ.

"Jednotný trh EÚ je stále zásadným trhom pre menšie firmy a nemal by sa podceňovať," uviedol Mike Cherry, predseda FSB vo svojom vyhlásení. Žiada tiež vládu o "citlivo odstupňované zavádzanie plánovaných opatrení", aby sa malé firmy neocitli "na pokraji útesu".

Združenie zverejnilo svoju výzvu len deň po tom, ako vláda oznámila, že formálne odštartuje rokovania o odchode Británie z EÚ na budúci týždeň 29. marca.

FSB sa tak pripojila ku Konfederácii britského priemyslu (CBI), lobistickej skupine výrobcov EEF a ďalším, ktorí žiadajú prechodné obdobie, ak sa Británii a EÚ nepodarí v rámci dvojročných rokovaní dosiahnuť dohodu o vzájomnom obchode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.