G. Grendel: Novela od Mosta-Híd nahnevá tisícky psičkárov

Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván

Bratislava 24. marca (TASR) - Návrh novely zákona od poslancov Mosta-Híd, ktorý má upraviť postup obcí pri vymedzovaní priestoru na voľný pohyb psov, nahnevá tisícky psičkárov. Počas parlamentnej rozpravy k právnej norme to dnes vyhlásil Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA).

"S premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) máme jednu vec spoločnú, že sme psičkári. Obaja chodievame venčiť napríklad na petržalské nábrežie Dunaja. Je to verejne prístupné miesto v zastavanom území obce. Podobných miest, ktoré sú rajom pre psičkárov, kde svojich psov voľne púšťajú, je v Bratislave niekoľko. Vy ale chcete, aby psičkári nemohli pustiť psov nikde, okrem miest, ktoré určia poslanci. Je to mimoriadne nepraktické," povedal Grendel.

Súčasný zákon totiž hovorí, že obce môžu vymedziť miesta, kde je voľný pohyb psov zakázaný. "Vy to navrhujete otočiť tak, že voľný pohyb psov na priestore prístupnom verejnosti je zakázaný a obec všeobecne záväzným nariadením určí miesta, kde je voľný pohyb psa povolený. Ak to v parlamente prejde, tak od júna psičkári nebudú môcť pustiť svojich psov z vôdzky nikde, okrem miest, ktoré určia miestni poslanci," vysvetlil Grendel.

Opozičný poslanec preto tvrdí, že je to zbytočná buzerácia väčšiny psičkárov. "Väčšina z nich vie, aké má zákonné povinnosti. Preto vás chcem požiadať, aby ste novelu zákona z rokovania stiahli," odkázal Grendel.

Spolupredkladateľ novely Peter Antal (Most-Híd) reagoval, že ak sa k tomu Petržalka postaví zodpovedne, tak na dunajskej hrádzi určí, že je tam voľný pohyb psov dovolený. "Je to v záujme obce, aby k tomu pristúpila zodpovedne a vymedzila dostatok takýchto miest. Mám mail od pani z Petržalky, ktorá s veľkou radosťou privítala tento návrh zákona, lebo ho podľa jej slov vzorní psičkári potrebujú. Snažíme sa upravovať práve tie vzťahy, ktoré dnes nie vždy fungujú," vysvetlil Antal s tým, že možno bude niekoľko psičkárov nespokojných, ale každý normálny primátor vyčlení dostatok priestoru na voľný pohyb psov.

Poslanci Mosta-Híd tvrdia, že obce a mestá majú problémy s kompetenciou, vďaka ktorej môžu určovať, kde je na ich území povolený a kde je zakázaný voľný pohyb psov. Pomôcť im má práve novela zákona, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.

Súčasný zákon hovorí, že obec môže všeobecne záväzným nariadením (VZN) vymedziť miesta, kde je voľný pohyb psa (bez vôdzky) zakázaný, a miesta, kde je zakázaný vstup so psom (na vôdzke). Tieto plochy pritom musia byť viditeľne označené. Novela Mosta-Híd to má zmeniť tým, že sa priamo do zákona dostane zákaz voľného pohybu psov v priestore prístupnom verejnosti v zastavanom území. Obce zároveň budú musieť vymedziť miesta, kde je voľný pohyb psov povolený, a tak ako v súčasnosti aj miesta, kde je zakázaný vstup so psom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.