Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 28. marca (TASR) - Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude. Poslanci dnes totiž odmietli novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne OĽaNO-NOVA, ktorá mala priniesť viaceré zmeny.

Predkladatelia chceli, aby informácie povinne zverejňovali po novom aj občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie, ak hospodária s verejnými prostriedkami v celkovom objeme viac ako 100.000 eur ročne.

Poslanci navrhovali aj povinné zverejňovanie nielen zmlúv uzatváraných v bežnom obchodnom styku, ale aj všetkých príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám. Návrh počítal aj s vypustením výnimky pre Národnú diaľničnú spoločnosť.

Podľa novely sa mali povinne zverejňovať aj informácie o poskytnutom sponzorstve, dotácii, grante, finančnom príspevku alebo inej obdobnej finančnej alebo nefinančnej podpory zo strany povinných osôb.

Ďalšou zmenou malo byť povinné zverejňovanie životopisov a ďalších informácií o kandidátoch na verejnú funkciu, ako aj o úspešných kandidátoch na verejnú funkciu bezprostredne po ich nástupe do takejto funkcie.

Po novom sa tiež mali vyhotovovať a zverejňovať ročné výkazy práce prokurátorov a sudcov. Povinne sa mali zverejňovať aj právoplatné uznesenia spolu s odôvodnením o odmietnutí trestného oznámenia v prípade trestných činov korupcie.

OĽaNO-NOVA zároveň navrhovalo povinné zverejňovanie informácií poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o svojich zriaďovateľoch a zakladateľoch. Tiež o čakacích listinách a lehotách na poskytnutie inej ako neodkladnej zdravotnej starostlivosti vrátane zrušenia možnosti. "Aby mohol byť pacient uprednostnený mimo poradia na týchto čakacích listinách," vysvetľujú predkladatelia.

Samosprávy chcelo hnutie zaviazať povinne zverejňovať schválené rozpočty aj za predchádzajúce roky, schválené záverečné účty, prehľady o stave a vývoji dlhu, zoznam dlžníkov, obecných bytov, plány nakladania s majetkom na najbližší kalendárny rok, správy hlavného kontrolóra alebo výsledky výberových konaní na vedúcich zamestnancov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.