Podmienky pre mimoriadne povyšovanie vojakov v zálohe sa nesprísnia

Ilustračná snímka Foto: TASR - Erika Ďurčová

Bratislava 29. marca (TASR) - Podmienky pre mimoriadne povyšovanie a mimoriadne vymenovanie vojakov v zálohe sa sprísňovať nebudú. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž odmietli novelu zákona o brannej povinnosti z dielne SaS.

Podľa navrhnutej úpravy malo byť možné vojaka v zálohe povyšovať v čase mieru len v rámci povolania na výkon mimoriadnej služby. "Inak by bolo povyšovanie možné, len ak je to nevyhnutné pre riadne plnenie úloh ozbrojených síl," vysvetľovali svoj návrh.

Novela počítala aj s tým, že by v priebehu dvoch rokov od posledného povýšenia alebo vymenovania mohli vojaka v zálohe mimoriadne vymenovať alebo povýšiť len raz a len do hodnosti o jeden stupeň vyššej, než akú dosiahol.

Zmenu poslanci navrhli v reakcii na medializovanú kauzu s vojenskými hodnosťami pre politikov. "Mimoriadne vymenovanie do vojenských hodností vzhľadom na okolnosti, akým sa udialo, do istej miery devalvovalo vojenské hodnosti v očiach verejnosti," uviedli poslanci, ktorí chceli stav napraviť. Novela nepredpokladala spätné odnímanie vojenských hodností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.