Divadlo Andreja Bagara sa chce viac otvoriť divákom

Na snímke budova Divadla Andreja Bagara. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Nitra 30. marca (TASR) - Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začína svojim divákom ponúkať okrem inscenácií aj ďalšie aktivity. V rámci projektu Otvorené divadlo bude organizovať rôzne kultúrne a vzdelávacie aktivity zamerané predovšetkým na mladú generáciu.

DAB zriadilo novú kumulovanú funkciu projektového manažéra, lektora dramaturgie a koordinátora vzdelávacích programov, ktorý bude mať na starosti programy zamerané na výchovu mladých i budúcich divákov. "S realizáciou prvých aktivít sa už začalo. Jednou z nich je projekt Ako na divadlo určený stredoškolákom a študentom vysokých škôl, ktorí môžu prostredníctvom inscenácie Dobro a pripravovanej hry Jánošík bližšie spoznať rôzne aspekty dramatického umenia," uviedla nová projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Séria tvorivých dielní bude súčasťou vzdelávacieho programu Tvoríme v divadle. Vďaka nemu žiaci základných škôl bližšie spoznajú zákulisie divadla a rôzne profesie, ktoré sa podieľajú na tvorbe inscenácií. Nitrianske divadlo bude v rámci svojich vzdelávacích programov ponúkať aj prax študentom umenovedných odborov na vysokých školách. Tí sa budú môcť priamo zapojiť do prípravy vzdelávacích a kultúrnych aktivít.

Na budúcu divadelnú sezónu pripravuje DAB sériu diskusných podujatí s občianskym združením Living History. "Prostredníctvom príbehov konkrétnych ľudí budeme diskutovať o totalitných režimoch i o tom, ako predísť ich návratu," vysvetlila Civáňová. Ďalšou aktivitou bude projekt EDU-hry. "Každú druhú sezónu budeme pripravovať malé edukatívne inscenácie pre dvoch hercov zamerané na aktuálne témy. S týmito inscenáciami chce DAB chodiť za mladými divákmi priamo do škôl," ozrejmila projektová manažérka.

Ďalšiu líniu vzdelávacích a kultúrnych aktivít DAB budú tvoriť pravidelné výstavy. Tie začali realizovať už v priebehu tejto sezóny. "Plánujeme v tejto činnosti pokračovať a pripravovať výstavy, ktoré sa budú týkať významných medzníkov v existencii DAB, jeho inscenácií, režisérov, scénografov a ďalších umelcov, ktorých tvorba súvisí s nitrianskym divadlom," doplnila Civáňová.

Pripravované vzdelávacie a kultúrne aktivity sú súčasťou projektu Otvorené divadlo. Prostredníctvom neho chce DAB osloviť hlavne mladých divákov, predstaviť im fungovanie divadla a vtiahnuť do tvorivých procesov dramatického umenia. "Chceme, aby si mladí ľudia vytvorili vzťah k divadlu. Preto im dáme možnosť zapájať sa do rôznych aktivít priamo v DAB. Budeme však prichádzať aj k nim, priamo do škôl, napríklad s projektom edukačných hier," uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.