Početnosť väčšiny druhov operencov klesá, tvrdí Správa TANAP-u

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vysoké Tatry 1. apríla (TASR) – Početnosť väčšiny druhov operencov dlhodobo klesá. Ako uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko, spôsobené to je tým, že vtáky citlivo reagujú na intenzívne hospodárenie v krajine, napríklad na chemizáciu a s tým spojený úbytok hmyzu. Veľký problém je podľa neho aj ničenie mokradí a nadmerná ťažba dreva.

"Sťahovavé vtáky musia čeliť počas migrácie mnohým nástrahám, ako je ilegálny lov, prudké výkyvy počasia i prirodzení predátori," priblížil Majko. Ako ďalej doplnil, tento druh vtákov patrí k poslom prichádzajúcej jari, nakoľko sa ich príchod spája práve s týmto ročným obdobím. Podľa Majka sa pod Tatrami už vo februári objavili škovránky poľné, drozdy trskotavé a škorce obyčajné. "Po nich sa v marci na oblohe objavujú trasochvosty biele, husi divé a bieločelé, cíbiky chochlaté a sluky hôrne," vymenoval. Medzi vzácne migrujúce druhy, ktoré sa tu zastavia len na krátky čas a pokračujú ďalej na sever, podľa jeho ďalších slov možno zaradiť kulíky zlaté, bojovníky bahenné a žeriavy popolavé.

"Postupné predlžovanie dní a pokles mrazov naštartuje u viacerých druhov obdobie toku. Orly skalné a sokoly sťahovavé v marci predvádzajú vo výške nad hniezdiskom úchvatné svadobné lety, aby si voči ďalším jedincom svojho druhu vymedzili vlastné teritóriá. Koncom marca s príchodom šera ožívajú staré lesy húkaním viacerých druhov sov," priblížil Majko. Na prelome marca a apríla priletia z Afriky aj bociany biele a čierne, za nimi prídu aj orly krikľavé. "Neskôr podľa vzdialenosti zimovísk dorazia lastovičky i ďalšie druhy drobných spevavcov. Medzi poslednými navrátilcami je sedmohlások obyčajný, červenák karmínový a strakoš červenochrbtý," uviedol. Ako dodal, 1. apríl je Svetovým dňom vtáctva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.