Originálny bošácky kroj si zamiloval aj maliar Martin Benka

Na archívnej snímke z 20. septembra 1968 národný umelec akademický maliar Martin Benka. Foto: TASR/Ján Valko

Bošáca 1. apríla (TASR) – Hoci prvá písomná zmienka o obci Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom pochádza z roku 1380, najstaršie nálezy dokazujú, že malebná Bošácka dolina bola osídlená už v praveku. Dôkazom toho je nález zo susednej obce Trenčianske Bohuslavice, kde objavili tábor lovcov mamutov zo staršej doby kamennej.

Názov obce pravdepodobne pochádza od pustovníckych mníchov, ktorí pravdepodobne žili v Bošáci a mali tu drevený kláštor – bosonohý mních – Bosák. Bošáca bola v minulosti sedliackou obcou. V 18. a 19. storočí tu prekvitalo ovocinárstvo. Sušené ovocie, najmä slivky a hrušky, prepravovali povozmi k Váhu, nakladali na plte a odvážali na „dolniaky“ do okolia Komárna, ale aj do Budapešti. Podľa starostu obce Daniela Juráčka sa na prelome 18. a 19. storočia ročne vyviezlo z Bošáckej doliny okolo 800 ton sliviek.

Rodákmi z Bošáce bolo niekoľko celoslovensky známych osobností. Či už to bol dôstojník Adam Adamovič, ktorý padol počas bojov pri Dunkerque vo Francúzsku v druhej svetovej vojne, maliar, grafik a ilustrátor Ľudovít Branský alebo právnik a novinár Ján Kaššovic. Najvýznamnejším rodákom z obce bol generál Štefan Jurech, veliteľ vzdušnej obrany v Trenčíne. Bol veliteľom v armáde Slovenského štátu na východnom fronte, neskôr nadväzoval kontakty so sovietskymi veliteľmi. Po vypuknutí SNP ho Nemci zajali a 4. februára 1945 popravili. Meno generála Jurecha nesie nielen námestie v Bošáci, ale aj trenčianske letisko. Tento názov letiska sa však dnes už nepoužíva.

Bošáca je centrom malebnej Bošáckej doliny učupenej pod hrebeňmi Bielych Karpát, spolu s ňou dolinu tvoria obce Nová Bošáca, Haluzice, Trenčianske Bohuslavice a Zemianske Podhradie. Je modernou obcou s takmer 1400 obyvateľmi, ktorá žije bohatým kultúrnym, spoločenským a športovým životom. Partnerskou obcou je moravská Březová, ležiaca len niekoľko kilometrov od Bošáce. Okrem ospevovanej bošáckej slivovice je známa aj originálnym bošáckym krojom. Jeho veľkým obdivovateľom bol aj maliar Martin Benka. V Bošáci pôsobil a tvoril dva roky a bošácky kroj sa objavuje v mnohých jeho dielach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.