Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku čaká novela zákona

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 8. apríla (TASR) - Zámerom rezortu hospodárstva je predložiť do legislatívneho procesu návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorým by sa reformovala podpora OZE a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) v prvom polroku tohto roka, pričom predpokladaná účinnosť by bola od 1. januára 2018. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano.

"Zmeny pri podpore výroby elektriny pripravujeme v súlade s filozofiou postupného znižovania podpory, pričom priorita je zabezpečiť nákladovú efektívnosť a minimalizovať vplyv na koncové ceny energie. Zároveň je náš zámer zrevidovať aj systém samotného poskytovania podpory, teda akým spôsobom sa podpora poskytuje. Novela zákona číslo 309 z roku 2009 by tak začala platiť od roku 2018, avšak nevylučujeme vzhľadom na implementáciu procesov odklad účinnosti niektorých jeho ustanovení," priblížil.

MH SR podľa Stana v súlade s programovým vyhlásením vlády SR v súčasnosti posudzuje aj možnosti prehodnotenia reformy tzv. tarify za prevádzkovanie systému (TPS). "Rezort hospodárstva v blízkom čase prinesie na verejnú diskusiu s podnikateľskou sférou a so zamestnávateľmi niekoľko návrhov o tom, aký spôsob zvoliť. Rovnako bude potrebné zohľadniť možnosti štátneho rozpočtu alebo iných možných zdrojov, zároveň sa musia prípadné návrhy posudzovať aj z pohľadu (predovšetkým negatívnych) dosahov na ostatných odberateľov elektriny," avizoval.

"Sme si vedomí skutočnosti, že tarifa za prevádzkovanie systému ovplyvňuje koncovú cenu elektriny. Výšku TPS ovplyvňuje rozsah podporovaných zdrojov OZE a výška podpory je ovplyvnená aj úrovňou cien elektriny na trhoch, teda rozdielom cien elektriny na trhoch a garantovaných cien pre podporovaných výrobcov elektriny," poznamenal. Na Slovensku sa podľa Stana náklady na tieto podpory rozkladajú na všetkých odberateľov, vrátane priemyselných. "V niektorých krajinách majú odberatelia úľavy z týchto nákladov, čo sa pozitívne premietne v koncovej cene pre takýchto odberateľov," dodal Stano.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.