VIA IURIS: Májové voľby do Súdnej rady určia smerovanie súdnictva v SR

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Bratislava 10. apríla (TASR) – Zloženie Súdnej rady Slovenskej republiky, kľúčového orgánu slovenského súdnictva, sa bude výrazne meniť. V priebehu nasledujúceho polroka sa vymení väčšina - 11 z 18 jej členov. Noví členovia môžu zásadne ovplyvniť smerovanie slovenského súdnictva. Skonštatovala to mimovládna organizácia Via Iuris.

Prvým ôsmim členom Rady, vrátane predsedníčky Jany Bajánkovej, sa končí funkčné obdobie v júni tohto roka, pripomenula Via Iuris v dnešnej tlačovej správe. Kandidáti na členov Súdnej rady SR reprezentujúcich sudcov budú známi už tento týždeň. Streda (12.4.) je posledným dňom na podávanie návrhov. Z týchto kandidátov budú nových členov Rady voliť všetci slovenskí sudcovia 23. mája. Ďalším trom členom, ktorých menovala vláda a parlament, končí funkcia v Súdnej rade v júni a septembri.

"Súdna rada rozhoduje o najdôležitejších veciach v našom súdnictve," uviedol právnik organizácie Peter Wilfling. Pripomenul, že Rada volí predsedu Najvyššieho súdu SR, rozhoduje ale napríklad aj o tom, koho navrhne prezidentovi na vymenovanie za nových sudcov.

"Súdna rada v podstate rozhoduje o tom, akým ľuďom bude zverená úloha presadzovať spravodlivosť na Slovensku. V priebehu nasledujúceho polroka sa vymení 11, teda väčšina členov Súdnej rady. Noví členovia teda môžu zásadne ovplyvniť smerovanie slovenského súdnictva," myslí si Wilfling.

Súdna rada tiež rozhoduje o bezpečnostných previerkach sudcov, o preložení sudcov na iný súd, volí členov disciplinárnych senátov, ktoré by mali dozerať na správanie a etiku sudcov alebo navrhuje, kto sa má stať sudcom za SR na európskych súdoch v Štrasburgu a Luxemburgu.

V súčasnosti sú členmi Súdnej rady viacerí predsedovia súdov, po zmene zákona už nebudú môcť byť. Kandidovať do Rady nemôže už ani jej súčasná predsedníčka Jana Bajánková a sudca Igor Burger, keďže jej členmi boli už dvakrát. Súdna rada si po sudcovských voľbách bude musieť zvoliť nového predsedu alebo predsedníčku.

Funkcia v Súdnej rade skončí koncom júna jej predsedníčke Jane Bajánkovej, predsedovi Krajského súdu v Nitre Jánovi Vankovi, predsedovi Krajského súdu v Košiciach Imrichovi Volkaiovi, predsedovi Krajského súdu v Banskej Bystrici Milanovi Ďuricovi a sudcom Petrovi Strakovi, Rudolfovi Čirčovi, Dane Bystrianskej a Igorovi Burgerovi. V júni končí funkčné obdobie nominantke parlamentu - sudkyni Alene Šiškovej, v septembri nominantom vlády - sudkyni Eve Fulcovej a predsedovi Krajského súdu v Bratislave Ľubošovi Sádovskému.

Tento rok čaká Súdnu radu, ktorá je najvyšším ústavným orgánom sudcovskej legitimity, veľká personálna obmena. Formálne sa skončí jej tretie volebné obdobie. Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková vyhlásila voľbu ôsmich členov Rady, ktorí sú volení sudcami. Konať sa bude 23. mája od 9.00 do 19.00 h.

Voľby sa uskutočnia na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. V 18-člennej Súdnej rade SR je polovica - deväť členov, ktorí zastupujú sudcov. Ôsmim z nich uplynie päťročné funkčné obdobie 29. júna. Bajánková vyzvala, aby oprávnení navrhovatelia predkladali návrhy kandidátov do 12. apríla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.