Produkcia maďarského priemyslu vo februári strmo vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Budapešť 11. apríla (TASR) - Tempo rastu priemyselnej výroby v Maďarsku sa vo februári výrazne zrýchlilo, tak ako to naznačoval predbežný odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad v Budapešti.

Konkrétne sa výkon priemyslu v susednej krajine po úprave o počet pracovných dní vo februári zvýšil medziročne až o 7 % po januárovom oveľa miernejšom raste o 1,6 %.

Bez úpravy o počet pracovných dní objem priemyselnej výroby v Maďarsku stúpol vo februári o 2,7 %.

V medzimesačnom porovnaní maďarský priemysel vo februári zvýšil svoju produkciu po očistení od sezónnych vplyvov o 3,4 %. To je lepší výsledok ako v januári, keď objem výroby oproti decembru stagnoval.

Maďarská inflácia sa v marci spomalila na 2,7 %

Maďarská inflácia sa v marci nečakane spomalila. Index spotrebiteľských cien sa v marci 2017 medziročne zvýšil o 2,7 % po 2,9-% náraste v predchádzajúcom mesiaci, uviedol maďarský štatistický úrad. Februárová inflácia bola najvyššia za 4 roky. Ekonómovia však počítali s ďalším zrýchlením inflácie na 3,1 %.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Ceny potravín v marci medziročne stúpli o 2,2 % a ceny služieb o 1,6 %.

V medzimesačnom porovnaní maďarské spotrebiteľské ceny v marci stagnovali po 0,4-% náraste vo februári. Ekonómovia očakávali ich zvýšenie o 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.