Čínsky prezident telefonoval s Trumpom o jadrovom programe KĽDR

Na kombo snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Peking 12. apríla (TASR) - Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil dnes potrebu ukončenia jadrového zbrojného programu Severnej Kórey a vyjadril ochotu spolupracovať v tejto záležitosti so Spojenými štátmi. Vývoj na Kórejskom polostrove bol predmetom jeho telefonátu s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktorý predtým zverejnil na sieti Twitter príspevky požadujúce od Číny aktívnejšiu úlohu.

Si povedal Trumpovi, že Peking chce spolupracovať s Washingtonom na denuklearizácii Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), pričom trvá na riešení tohto problému mierovými prostriedkami. Dodal, že Čína bude udržiavať "komunikáciu a koordináciu" s USA.

Stručné informácie o obsahu rozhovoru prezidentov zverejnilo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Trump napísal v utorok na Twitteri, že sa predtým snažil Sia presvedčiť, aby vyvinul nátlak na Severnú Kóreu výmenou za výhodnejšiu obchodnú dohodu s USA. V inom príspevku uviedol, že by bolo "úžasné, keby sa Čína rozhodla pomôcť", a že inak Američania "vyriešia tento problém bez nich".

Napätie na Kórejskom polostrove sa zvýšilo v dôsledku rozvíjania raketového a jadrového programu KĽDR, s čím súvisia i doposiaľ najväčšie spoločné manévre USA a Južnej Kórey či vyslanie údernej skupiny amerických vojenských plavidiel do tohto regiónu.

Trump a iní americkí predstavitelia opakovane vyzvali Čínu, aby využila svoje postavenie najväčšieho ekonomického partnera KĽDR a donútila Pchjongjang vzdať sa programu jadrových zbraní.

Čínska strana odpovedala, že v plnej miere uplatňuje sankcie na základe príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a vo februári zastavila dovoz uhlia zo Severnej Kórey, čím pripravila tamojší vládny režim o rozhodujúci zdroj zahraničnej meny. Podľa agentúry AP však Peking na druhej strane odmieta opatrenia, ktoré by mohli viesť k pádu severokórejského režimu, hromadnému úteku Severokórejčanov do zahraničia, destabilizácii severovýchodnej Ázie a nástupu nového vedenia v Pchjongjangu, ktoré by bolo spriaznené s USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.