SIEA: Najbližšie kolo projektu Zelená domácnostiam vyhlásia 18. apríla

Ilustračné foto. Foto: Lidl

Bratislava 13. apríla (TASR) - V projekte Zelená domácnostiam bude najbližšie fotovoltické kolo s celkovou sumou 1 milión eur vyhlásené v utorok 18. apríla o 15.00 h. Pri vyhodnocovaní žiadostí o príspevky je dôležitý čas korektného ukončenia žiadosti. Informoval o tom Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Pri žiadostiach o príspevky na fotovoltické panely z projektu Zelená domácnostiam si podľa jeho informácií môžu domácnosti naďalej uplatniť uprednostňujúce kritérium, ak využijú elektrické akumulátory.

Upozornil, že podľa osobitných podmienok SIEA môže uzatvoriť kolá potom, čo počet korektne ukončených žiadostí, teda s potvrdeným záujmom o vydanie poukážky, prekročí alokáciu o 10 %. Informačný systém tak bude posudzovať už menší počet žiadostí o poukážky ako vo vlaňajších kolách, a preto bude čas potvrdenia e-mailu dôležitejší. Väčšiu príležitosť získať poukážku tak majú v nových kolách aj domácnosti, ktoré elektrickú akumuláciu využívať nechcú.

"Výška vyčlenených prostriedkov na jednotlivé kolá uvedená v harmonograme na rok 2017 je indikatívna. Môže byť vyššia v závislosti od miery využitia už vydaných poukážok, čo sme aj aktuálne uplatnili, keď sme zvýšili alokáciu 7. kola o 200.000 eur oproti plánovanému harmonogramu. Finančné kapacity na fotovoltické poukážky plánované až v jesenných kolách, sme presunuli už do tohto obdobia, nakoľko niektoré z vydaných poukážok neboli využité," uviedol Jurikovič.

Zdôraznil, že v 7. kole tak bude na inštaláciu fotovoltických zariadení k dispozícii 1 milión eur. O poukážky s platnosťou troch mesiacov môžu požiadať domácnosti vo všetkých krajoch, okrem Bratislavského. O uzatvorení kola bude SIEA informovať na internetovej stránke projektu. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii v osobitných podmienkach 7. kola.

Naďalej podľa Jurikoviča platí dôležité upozornenie, aby si domácnosti, ale aj zhotovitelia dôsledne prečítali všeobecné a osobitné podmienky k projektu, ako aj manuál, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke.

V procese posudzovania žiadosti o preplatenie poukážky sú podľa neho často identifikované neúplné, alebo po formálnej stránke chybné potrebné dokumenty. Opakované žiadosti o odstránenie nedostatkov a náprava chybných dokladov a údajov v žiadostiach neúmerne predlžuje proces posúdenia a následného preplatenia poukážky. To má vplyv aj na rýchlosť vybavovania ostatných žiadostí a môže sa to dotknúť aj výšky alokácií v budúcich plánovaných kolách.

Cieľom SIEA je podľa Jurikovičových slov zabezpečiť, aby bola administrácia a preplácanie priebežné a bolo možné čo najviac poukážok využiť počas najbližších mesiacov. Celkom 992 poukážok zo 6. kola už SIEA rozoslala úspešným žiadateľom. V prípade otázok sa podľa neho možno obrátiť na pracovníkov SIEA. Všetky dôležité informácie vrátane kontaktov sú uvedené na stránke projektu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.