Turisti pozor, v Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Na snímke turisti. Foto: TASR/Roman Hanc

Liptovský Hrádok 15. apríla (TASR) - Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier, približne od výšky 1500 metrov nad morom, trvá počas celého dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách trvá zase malé lavínové nebezpečenstvo, informoval dnes TASR Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín vo Vysokých a Západných Tatrách je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, na strmých svahoch a žľaboch prevažne záveterných orientácií. V Nízkych Tatrách je lavínové nebezpečenstvo lokálne, niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do tvrdého nosného podkladu, na iných miestach môže byť vplyvom vetra nový sneh premiestnený do terénnych pascí, žľabov a múld.

Vo Veľkej a Malej Fatre lavínové nebezpečenstvo nehrozí, a to vzhľadom na nesúvislú snehovú pokrývku. Pri predpokladanom snežení a silnom vetre sa môže lavínové nebezpečenstvo lokálne zvyšovať.

Dnes ráno bolo na horách polooblačno až zamračené, miestami hmlisto, fúkal severozápadný vietor s rýchlosťou do 12 metrov za sekundu. Teplota vzduchu sa dnes ráno pohybovala od mínus siedmich stupňov Celzia na Lomnickom štíte do jedného stupňa Celzia v podhorí. Za poslednú periódu sneženia pripadlo od 1400 metrov nad morom päť až desať centimetrov snehu. Nový sneh je vplyvom silného vetra rozmiestnený nerovnomerne, niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do starého zmrznutého podkladu sivej farby, niekde naopak vietor vytvoril tvrdé dosky a vankúše. Nebezpečné sú najmä záveterné orientácie svahov, kde sa v odtrhových zónach môže nachádzať hrubá vrstva vetrom ubitého snehu. Zvýšenú pozornosť majú turisti venovať svahom východných, juhovýchodných, južných a juhozápadných orientácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.