Po Veľkej noci sa výrazne ochladilo a na viacerých miestach aj sneží

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Poprad 18. apríla (TASR) – Po Veľkej noci sa v okresoch Poprad a Kežmarok výrazne ochladilo a na viacerých miestach aj sneží. Ako TASR informoval riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla, vzhľadom na nepriaznivé počasie nariadil v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča opätovne aktivovať výkon zimnej údržby ciest. Všetky cesty sú zjazdné, v oblasti Vysokých Tatier a na horskom priechode Vernár sa miestami nachádza kašovitý sneh do dvoch centimetrov.

V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča bolo počas 24 hodín nasadených sedem posýpačov. "Prepluhovali sme 440 kilometrov ciest, soľou sme posypali 45 kilometrov a 69 kilometrov inertným materiálom," informoval Barilla. Vo vyšších polohách podtatranského regiónu napadlo zhruba desať centimetrov snehu. "Naďalej pretrváva veľká oblačnosť, na mnohých miestach pretrváva dážď a na miestach s nadmorskou výškou od zhruba 600 metrov sneženie," opísal aktuálne meteorologické podmienky.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pre okresy Poprad, Kežmarok a Levoča, kde sa očakáva sneženie do 30 centimetrov a nízke teploty do -3 stupňov Celzia. "V stredu (19.4.) sa k tomu pridá aj výstraha rizika silného vetra, v dôsledku ktorého sa na cestách môžu tvoriť snehové jazyky a záveje," informoval.

"Vyzývam všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu v sťažených podmienkach prispôsobili stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam," uviedol. K maximálnej opatrnosti vyzval aj motoristov, ktorí už stihli "prezuť" svoje vozidlá a majú na nich letné pneumatiky.

Situáciu na severoslovenských cestách komplikuje sneženie a vietor

Dopravnú situáciu v liptovskom a oravskom regióne skomplikovali dnes v skorých ranných hodinách nepriaznivé poveternostné podmienky. V súčasnosti sú už všetky cesty vrátane horských priechodov prejazdné so zimnými pneumatikami.

Ako TASR potvrdil Jozef Oršuliak, riaditeľ závodu Orava Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK), úplne neprejazdný bol horský priechod Príslop a cesta medzi Terchovou a Zázrivou. "Najväčšie problémy boli nad ránom na Príslope, kde napadla vrstva čerstvého snehu, navyše spadli na cestu stromy a uviazli tam kamióny. V okolí Oravskej Lesnej, Oravskej Polhory či Zuberca napadlo aj 20 centimetrov snehu. V teréne máme preto zimnú techniku, posýpame a odhŕňame cesty," vyjadril sa.

I keď na Liptove sa väčšie problémy nevyskytli a uzávera ciest či horských priechodov nebola potrebná, riaditeľ liptovského závodu SC ŽSK Martin Kögel neodporúča motoristom najmä v rizikových úsekoch jazdiť na letných pneumatikách. "Na cestách sa nachádza vrstva kašovitého snehu. Pozornosť treba zvýšiť na Hutách aj Čertovici. Techniku máme v teréne a problémy operatívne riešime," skonštatoval. Ťažko prejazdný bol podľa neho aj úsek medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom.

V Žilinskom kraji napadlo miestami až 20 centimetrov snehu, cesty sú zjazdné

Na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) napadlo v noci z pondelka (17.4.) na utorok (18.4.) vo vyšších nadmorských výškach miestami až 20 centimetrov snehu. Podľa riaditeľa odboru dopravy Úradu ŽSK Ivana Mokrého sú však vozovky momentálne zjazdné.

"V noci napadlo do 10 centimetrov snehu, na Orave dokonca až 20 centimetrov, a na cesty preto vyrazilo 26 sypačov. Dočasne boli uzavreté úseky v Príslope a Rovnej Hore, pričom oba sú už úplne prejazdné," informoval Mokrý.

Horné Považie potrápili Rovná Hora, Kolárovice i Fačkov, kde sa stále nachádzajú dva až tri centimetre kašovitého snehu. Podobná situácia je aj na Kysuciach, v Turci a Liptove. "V noci sme mali výjazdy najmä na ceste medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou, upravovali sme úseky na Čertovici, Hutách, Donovaloch, Brestovej, Šturci a Kremnických Baniach, ktoré sú aktuálne tiež prejazdné," priblížil situáciu riaditeľ odboru dopravy Úradu ŽSK.

Doplnil, že najviac práce mali cestári na Orave, kde museli okrem snehu odstraňovať popadané stromy a kroviny. "Stále sneží na cestách v Oravskej Lesnej, Oravskej Polhore, Zuberci i Oraviciach," uviedol Mokrý s tým, že ŽSK má počas dnešného dňa v pohotovosti nasadených 29 sypačov.

"Upozorňujeme vodičov, aby boli opatrní predovšetkým vo vyšších nadmorských výškach. Mnoho áut už má vymenené zimné pneumatiky za letné. Aj tento rok počasie znovu ukázalo, že to bolo predčasné," zdôraznil riaditeľ odboru dopravy Úradu ŽSK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.