Zástupcovia štátu vo firmách budú musieť viac informovať ministerstvá

Na archívnej snímke poslanci počas rokovania Národnej rady SR. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 19. apríla (TASR) - Zástupcovia štátu vo firmách s jeho majetkovou účasťou budú musieť viac informovať príslušné ministerstvá. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR na doplnenie Pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu a na zmenu vzorových stanov akciovej spoločnosti so 100-% majetkovou účasťou štátu, ktorý dnes prerokovala a schválila vláda.

Pravidlá výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch štátnych spoločností schválil ešte v roku 2011 vládny kabinet Ivety Radičovej. "Spôsobu riadenia zástupcov štátu venoval tento materiál len minimálnu pozornosť a obsahoval len základné povinnosti zástupcov štátu s majetkovou účasťou štátu. Predložený návrh dopĺňa povinnosti zástupcov štátu, ktoré zabezpečujú riadnu a včasnú informovanosť štátu ako akcionára o situácii, stave a dianí v príslušnej spoločnosti," spresnil rezort hospodárstva.

MH SR pripomenulo, že materiál 'Záväzné ustanovenia stanov akciových spoločností so 100-% majetkovou účasťou štátu vyplývajúcich zo spoločných zásad fungovania týchto spoločností uplatnených vo vzorových stanovách' schválila vláda SR ešte v roku 2002. "Vzhľadom na čas, ktorý uplynul od prijatia vzorových stanov akciovej spoločnosti, sa navrhuje ich aktualizácia," zdôraznilo MH SR.

Po schválení materiálu vládnym kabinetom by mali príslušní ministri zabezpečiť do 30. júna 2017 implementáciu schválených doplnení pravidiel v spoločnostiach, v ktorých má ministerstvo kompetenciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.