Guľove parametre titulu: Kompaktnosť a ofenzíva, Antošík verí projektu

Na snímke tréner MŠK Žilina Adrián Guľa. Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 24. apríla (TASR) - Majiteľ futbalového klubu MŠK Žilina Jozef Antošík mu veril, dôveru mu vyjadril okrem iného predĺžením zmluvy do roku 2020 a urobil "majstrovsky". Štyridsaťjedenročný tréner Adrián Guľa s mladým mužstvom "šošonov" získal svoj prvý titul slovenského šampióna, pre klub spod Dubňa v ére samostatnosti už celkovo siedmy.

Bývalý tréner AS Trenčín prišiel do Žiliny v roku 2013. Dostal zmluvu na 5 rokov a začalo sa takmer od základu s budovaním projektu mládežníckej akadémie. Poctivá robota ešte v sezóne 2014/15 ovocie nepriniesla (2. miesto), po minuloročnom piatom mieste už však Žilina v tomto ročníku 2016/17 nemala pod Tatrami konkurenciu. Hoci sa nevyhla zaváhaniam a prišli aj straty skúsených hráčov pre zranenia, tím pod Guľovým vedením ukázal kvalitu, sebavedomie, mentálnu odolnosť a zaslúžene získal titul.

Guľa, bývalý futbalista Prievidze, SFC Opava, FK Jablonec, Púchova, Viktorie Žižkov či Interu Bratislava, v mixzóne po zápase žiaril radosťou, pôsobil uvoľnene a často žartoval. "Nejde o mňa, ide tu o týchto chalanov, sú mladí caparti a sú našliapaní. A ide tu aj o klub. My s realizačným tímom sme k tomu prispeli, sú to tímová robota a chémia. Je to fantastická odmena. Presne v tento deň som postúpil s Trenčínom do ligy a šesť rokov nato mám titul. Takže sa asi oplatí na Slovensku robiť futbal," povedal médiám a dodal: "Som vďačný, že môžem robiť v takom veľkom klube ako je Žilina a môžem viesť takých hráčov. Som hrdý na nich, na ich rodiny a na klub, aký nám vytvára servis. Výsledok 0:0 by bol zlatý, výhra 1:0 je diamant. Bol som pokojný, lebo sme dominovali prvý polčas na ihrisku silného Slovana. A potom to prišlo, krásna odmena tu, a aj s podporou fanúšikov. Ideme ďalej, sezóna sa nekončí a my si to budeme vychutnávať každý deň." Na margo očakávaných bujarých osláv tímu mladých chlapcov tréner nového šampióna iba podotkol: "Verím, že do piatka do Trenčína dôjdeme."

Hoci mal na konte viacero trénerských úspechov, v pohárovej Európe odohral veľa stretnutí, majstrovské zadosťučinenie prišlo až teraz. "Každý má svoj vývoj, ja som vôbec vďačný, že ho mám teraz. Je jedno, či ho získate v štyridsiatke, štyridsaťjednotke alebo tridsaťpäťke. Keby som trénoval od dvaciny, tak ho asi získam skôr, ale to som ešte hral futbal. Som vďačný za každé víťazstvo, za každý gólik," povedal a na už analytickejšiu otázku, aké rozhodujúce boli majstrovské parametre hry Žiliny, uviedol: "O titule rozhodol futbal. Treba povedať na rovinu, my sme hrali celú sezónu futbal. Neprepracovali sme sa tam defenzívou, resp. tým, že budeme brániť a čakať, že vyhráme titul. Išli sme za ním a toto je odmena. Išli sme za ním celozápasovou aktivitou, pressingom, v určitých častiach hry držaním lopty. Za titulom sme išli aktivitou a popritom kompaktnosťou. Takže parametrami boli kompaktnosť, ofenzivita a tímovosť aj fantastická mentalita."

Aj z majiteľa MŠK Jozefa Antošíka bola jasne cítiť spokojnosť a viera vo vytýčený a dokonaný klubový projekt: "Ja som tomu projektu veril od začiatku. Samozrejme, na otázku, kedy sa projekt naplní, to nikdy človek nevie povedať dopredu. Som však presvedčený, že ten projekt je pozitívny. A tento titul je tiež dôkaz, že je to v prospech slovenského futbalu," zhodnotil a na otázku, čo znamená tréner Adrián Guľa pre klub, odpovedal: "Znamená pre nás veľmi veľa. Túto otázku som už čakal aj skôr ako pri tomto titule. Odpovedať na ňu je však ťažké. Tým, že sme predtým striedali tak často trénerov, sme nevedeli nájsť niekoho, kto by nám vyhovoval dlhodobejšie. On spĺňal tie kritériá, ktoré v klube máme na trénerov. Myslím si, že Adrián Guľa je vo viacerých parametroch, nehovorím, že vo všetkých, lebo nikdy nie sme dokonalí, vyhovujúci tomu, čo sme očakávali."

Žilina čakala na titul od roku 2012. Aj preto, že stavila na mladých, a to potom logicky dlhšie trvá, kým sa dostaví úspech: "Je to o filozofii. My sme začali dom stavať od strechy. Najprv sme postavili klub, ktorý má nejaký imidž, a potom sme začali robiť na tom, aby sme vytvorili zázemie, aby sme si vychovali futbalistov. Podľa mňa to vo futbale opačne nejde. Nedá sa robiť s mládežou a uspieť, lebo to trvá jednu generáciu. Je prirodzené, že sme si vybudovali nejaký imidž, potom sme získali reputáciu a cez tú reputáciu získavame chlapcov, ktorým dávame priestor, aby boli úspešní vo futbale."

Žilina opäť okúsi chuť Ligy majstrov, v ktorej si už dokonca zahrala aj skupinovú fázu 2010/11. Antošík by rád v širšom časovom horizonte dosiahol úspech aj na medzinárodnej scéne, takže v tomto smere nie sú na realizačný tím a hráčov žiadne veľké tlaky: "My sme už niečo dosiahli aj na tomto poli. Vždy si treba v živote klásť vyššie ciele. Radi by sme dosiahli niečo aj na medzinárodnej scéne, a nemusí to byť práve teraz, ale bolo by to super."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.