TAJANI: Marine Le Penová nezvíťazí, väčšina Francúzov bude chrániť EÚ

Do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku, ktoré sa uskutoční 7. mája, postúpili centrista Emmanuel Macron a kandidátka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová. Foto: TASR/AP

Bratislava 24. apríla (TASR) - Kandidátka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová nezvíťazí vo francúzskych prezidentských voľbách. Myslí si to predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani. "Väčšina Francúzov sa zapojí a bude chrániť EÚ," vysvetlil Tajani svoj postoj na dnešnej tlačovej konferencii počas summitu predsedov parlamentov členských krajín EÚ.

Odísť z Únie podľa neho nie je dobré riešenie. "Bude to zlá voľba aj pre Angličanov," poznamenal v súvislosti s tým, že Marine Le Penová sľubuje v prípade víťazstva vo voľbách referendum za vystúpenie Francúzska z Únie (frexit). Reagoval na postup Marine Le Penovej do druhého kola prezidentských volieb, kde sa 7. mája stretne s centristom Emmanuelom Macronom.

Hoci si Tajani myslí, že Le Penová nezíska prezidentský post, nemožno podľa Tajaniho ignorovať nespokojnosť ľudí v členských štátoch Únie. Predseda EP zopakoval, že EÚ spoločne musí bojovať proti terorizmu, migrácii, nezamestnanosti mladých. "Treba reagovať konkrétnymi riešeniami," uviedol a zdôraznil potrebu spolupráce.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na prvé kolo francúzskych prezidentských volieb uviedol, že rešpektujeme a boli by sme rešpektovali akékoľvek výsledky. "Ale je veľmi dôležité, aby sme sa dokázali postaviť vlne populizmu a extrémizmu. Musíme urobiť všetko preto, aby sme vlnu populizmu v akejkoľvek podobe potlačili. Aby sme tí, ktorí chceme napredovať v rámci EÚ, držali pokope," uzavrel Danko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.