Pošlite chorobu krátkych rúk do starého železa

MUDr. Pavol Veselý z VESELY I Očná Klinika Foto: MUDr. Pavol Veselý

Bratislava 25. apríla (OTS) - V tomto veku sa totiž objavujú prvé príznaky stareckej slabozrakosti. Prinavrátiť radosť zo života, športu alebo spoločných chvíľ s rodinou je pritom jednoduché. Navyše, ide to aj bez okuliarov.

Pohľad na okolitý svet v súčasnosti komplikuje ľuďom v produktívnom veku viacero nepríjemností. Starecká slabozrakosť, odborne nazývaná presbyopia, sa týka každého z nás, a to po dovŕšení určitého veku. U väčšiny ľudí sa začína prejavovať po prekročení 40. roku života. V praxi sa toto vekom podmienené ochorenie prejavuje zhoršeným videním na blízko a na pracovnú vzdialenosť. Zbystriť pozornosť treba napríklad pri objavení sa tzv. syndrómu krátkych rúk. Text je pri ňom jednoduchšie čitateľný vo väčšej vzdialenosti od tváre. Značný diskomfort však ľudia pociťujú aj pri športe, práci, varení, šoférovaní, či pri učení sa s deťmi alebo vnúčatami. Neustále striedanie a hľadanie správnych okuliarov totiž nie je príjemné. Ženy môžu byť nesvoje aj pri ladení oblečenia s rámom dioptrickej pomôcky, alebo pri samotnom líčení, pri ktorom im okuliare zavadzajú.

V minulosti sa starecká slabozrakosť najčastejšie riešila multifokálnymi okuliarmi. Ľuďom dokázali uľahčiť život hneď dvakrát. Ako pri čítaní, tak aj pri sledovaní televízie alebo šoférovaní. Používanie dvoch rôznych dioptrických pomôcok tak nebolo potrebné, avšak okuliare na nose ostali.

Dnes je možností, ako si so stareckou slabozrakosťou poradiť, viac. Veľmi rýchlo, bezbolestne a pohodlne. „Očná medicína napreduje míľovými krokmi, a tak nemusia byť multifokálne okuliare jediným riešením. V prípade, ak prísne predoperačné vyšetrenia prebehnú v poriadku, odporúčam podstúpiť zákrok známy ako FemtoPRELEX,“ radí očný lekár MUDr. Pavol Veselý z VESELY I Očná Klinika. Pri tomto druhu zákroku sa využíva multifokálna šošovka, ktorá je implantovaná priamo do oka. „Vďaka svojmu dizajnu dokáže sústrediť svetelné lúče do miesta najostrejšieho videnia ako z diaľky, tak aj z blízkej vzdialenosti. Výhodou zákroku je, že pri ňom neexistuje horná veková hranica. Navyše, pacient je bezprostredne po operácii prepustený do domáceho liečenia. Do prostredia, ktoré mu je blízke a nestresuje ho,“ pokračuje oftalmológ MUDr. Veselý z VESELY I Očná Klinika.

Gizka Oňová Foto: Gizka Oňová

Príklad z obrazovky
V nekomfortných situáciách spojených s dvomi druhmi okuliarov sa často ocitala aj speváčka a najznámejšia slovenská svokra Gizka Oňová. Súčasťou jej života boli dioptrické pomôcky na nose približne tridsať rokov. „Mojím najväčším problémom bolo zakaždým nájsť vhodné okuliare. To v našej domácnosti dokázalo vyvolať nemalý chaos. Ak sa môjmu manželovi podarilo nejaké nájsť, zrovna to neboli tie, ktoré som potrebovala.“ Netrvalo dlho a v domácnosti Gizky Oňovej sa začal skloňovať zákrok, ktorý by tento problém dokázal vyriešiť. „V tom čase som sa dozvedela, že okuliarov ma dokáže nadobro zbaviť zákrok, na ktorý sa špecializuje MUDr. Pavol Veselý. Rozhodujúce bolo tiež zistenie, že pri zákroku, ktorý patrí medzi bežné, sa nemusím obávať žiadnych ihiel a bolesti. Dnes viem, že som urobila jedno z mojich najlepších rozhodnutí.

Na zmenu Gizky Oňovej zakrátko pozitívne reagovalo aj jej najbližšie okolie. „S mojím novým zovňajškom som sa tak veľmi rýchlo stotožnila a môžem vám povedať, že sa páčim sama sebe bez okuliarov oveľa viac,“ dodala speváčka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.