Dážď, dážď, májový dážď, budú mi od teba vlasy rásť

Na snímke rozkvitnuté bledule jarné karpatské na území Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Jovsianska hrabina situovanej neďaleko obce Jovsa v okrese Michalovce Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 3. mája (TASR) - Dnes bude prevažne oblačno a prehánky alebo búrky. Teploty dosiahnu 17 až 22 stupňov C.

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách dnes pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Vysokých Tatrách sa napoludnie môže mierne vystupňovať na druhý stupeň. TASR o tom informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Vplyvom zamŕzania a rozmŕzania je snehová pokrývka na väčšine svahov dobre stabilizovaná. Situácia sa vplyvom oteplenia a dažďa môže mierne zhoršovať. Očakávame však iba malé spontánne lavíny, prípadne splazy z mokrého snehu," upozornil s tým, že vo Fatrách sú už len pozostatky posledného snehu, preto tu lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

Dnes ráno prevládalo na horách polooblačné, teplé počasie. Teploty dosahovali aj v najvyšších polohách kladné hodnoty. "Počas dňa očakávame oblačné až zamračené počasie, na viacerých miestach dážď alebo prehánky, možnosť búrky," ozrejmil lavínový špecialista.

Doplnil, že sneh je premočený v celom profile a snehová pokrývka postupne mizne. V najvyšších polohách môže byť sneh zrána a dopoludnia ešte zmrznutý. V priebehu dňa postupne mäkne. Vo Fatrách sa sneh už takmer úplne roztopil. V ostatných pohoriach sa nachádza už iba v polohách nad 1500 metrov.

Na západnom Slovensku prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 19 až 22 stupňov C.
Na strednom Slovensku prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.
Na východnom Slovensku prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Počasie na horách:
Vo výške 1000 m prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota 2 a najvyššia denná 15 stupňov C.
Vo výške 1500 m prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota 0 a najvyššia denná 11 stupňov C.
Vo výške 2000 m prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota -2 a najvyššia denná 8 stupňov Celzia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.