NBS: Už mesiac je v obehu nová bankovka v hodnote 50 eur

Ilustračné foto Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 4. mája (TASR) - Už mesiac je v eurozóne v obehu nová bankovka v hodnote 50 eur. Ľudia ňou môžu platiť od 4. apríla tohto roka. Nová bankovka v hodnote 50 eur je štvrtou zo série Európa. Informovala o tom dnes Národná banka Slovenska (NBS).

Pre potreby hotovostného peňažného obehu celej eurozóny bolo vyrobených 5,4 miliardy kusov týchto nových bankoviek. K dnešnému dňu je v obehu na Slovensku takmer 4,1 milióna kusov týchto bankoviek, čo predstavuje 11,1 % zo všetkých bankoviek v hodnote 50 eur v obehu na Slovensku. "Bankovky v hodnote 50 eur z prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať," uviedla NBS.

Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. "Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia," priblížila NBS.

Národná banka zároveň skonštatovala, že komunikačná kampaň spolu so školeniami zástupcov polície, komerčných bánk a osôb určených NBS na vykonávanie odborných kurzov na rozpoznávanie platidiel podozrivých z falšovania alebo pozmeňovania, prispeli k bezproblémovému zavedeniu novej 50-eurovej bankovky do obehu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.