Turecko kritizuje Nemecko za udelenie azylu bývalým vojakom

Tureckí vojaci. Foto: TASR/AP

Istanbul 11. mája (TASR) - Turecko odsúdilo prijatie tureckých vojakov ako politických utečencov v Nemecku a žiada preskúmanie takýchto rozhodnutí. Ankara vníma s poľutovaním, že žiadosti o azyl niektorých bývalých armádnych príslušníkov boli posúdené kladne, oznámilo dnes turecké ministerstvo zahraničných vecí. Nemecké úrady podľa neho "preukázali zhovievavosť voči zmýšľaniu pučistov".

Turecké ministerstvo tvrdí, že príslušné osoby majú "jednoznačne" kontakty na tzv. Fethullahovu teroristickú organizáciu (Fetö), ako turecké úrady označujú hnutie moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v exile v USA. Ankara toto hnutie obviňuje z pokusu o štátny prevrat v Turecku z 15. júla 2016.

"Všetky dôkazy, ktoré ukazujú spojenie pučistov s Fetö, sú zrejmé, preto rozhodnutie Nemecka predstavuje krok, ktorý nie je v súlade s duchom aliancie a škodí viacrozmerným vzťahom našich krajín," cituje z vyhlásenia agentúra DPA.

Začiatkom tohto týždňa sa objavili správy, že viacero Turkov s diplomatickými pasmi dostalo v Nemecku azyl. Podľa informácií verejnoprávnych staníc WDR a NDR, ako aj denníka Süddeutsche Zeitung k nim patria tureckí vojaci s rodinami. Ide údajne o vojakov NATO, ktorí boli pred svojím prepustením z tureckej armády umiestnení v Nemecku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.