Poslanci odmietli čiastočné odškodnenie klientov nebankových subjektov

Na snímke poslanci NR SR počas 17. schôdze parlamentu v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 17. mája (TASR) - Klienti nebankových subjektov sa odškodnenia nedočkajú. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž odmietli zákon o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov z dielne OĽaNO-NOVA. Čiastočné odškodnenie sa malo týkať asi 50.000 ľudí.

"Hlavným cieľom návrhu zákona je aspoň čiastočne odškodniť ľudí, ktorí s dôverou vložili svoje finančné prostriedky do podnikania nebankových subjektov v čase, keď za výrazného prispenia štátu nebolo na Slovensku v oblasti bankovníctva a finančníctva vytvorené štandardné právne i ekonomické prostredie, a následne utrpeli ujmu," vysvetlil Martin Fecko.

Klienti nebankových subjektov podľa OĽaNO-NOVA utrpeli ujmu, keď im po skončení podnikania nebankového subjektu alebo po ukončení konkurzného konania vedeného voči nemu nebol vyplatený alebo vrátený ani ich podiel, ktorý do takéhoto nebankového subjektu vložili.

Zákon počítal len s čiastočným odškodnením. Mal upraviť okruh oprávnených osôb, ktorým sa takéto odškodnenie poskytuje. Ďalej podmienky poskytnutia takéhoto odškodnenia a jeho výšku, ako aj samotný postup, ktorý vedie k poskytnutiu odškodnenia.

Právna norma hovorila aj o výške odškodnenia. "Najvyšší možný podiel, ktorý sa odškodňuje, je 33.000 eur a najvyššia možná čiastka odškodnenia z tohto podielu je 13.200 eur pri predpokladanom počte asi 50.000 ľudí, ktorých by sa mohla táto zákonná úprava týkať," uviedli predkladatelia.

Na odškodnenie mali mať podľa návrhu nárok len fyzické osoby, ktoré neboli členmi riadiacich ani kontrolných orgánov dotknutých nebankových subjektov a ktoré si svoj podiel vložený do podnikania nebankových subjektov alebo práva s ním spojeného ponechali a nepreviedli ho na tretie osoby. Návrh popisoval aj ďalšie podmienky potrebné na to, aby danú osobu odškodnili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.